< Blog

Jak uniknąć powszechnych oszustw

Bezpieczeństwo w Internecie
Jak uniknąć powszechnych oszustw
Bezpieczeństwo w Internecie

Rozpoznawanie typowych oszustw internetowych | stosowanie prostych strategii w celu uniknięcia oszustw i nadużyć internetowych

Oszustwa internetowe to jedno z największych niebezpieczeństw, na jakie można się natknąć. Każdego roku oszustwa internetowe są wykorzystywane do kradzieży milionów od niczego niepodejrzewających ofiar. W końcu może się to przydarzyć każdemu. Nie ma się czego wstydzić, jeśli przytrafi się Tobie. Musimy szczerze mówić o zagrożeniach i o tym, co możemy zrobić, aby je zminimalizować.
Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem, który pobrał CV od osoby ubiegającej się o pracę, a następnie ściągnął z niego złośliwe oprogramowanie, które nieomal przyczyniło się do kradzieży milionów dolarów. Oszuści są sprytni i wykorzystują każdy pomysł, jaki mają, do swoich internetowych oszustw.
Co zatem możemy zrobić, aby zapobiec oszustwom? Aby pomóc Ci się chronić, stworzyliśmy ten krótki przewodnik. Od podstawowych strategii po najczęstsze rodzaje oszustw, na które należy uważać.

Podstawy unikania oszustw

Istnieje kilka podstawowych strategii, których możesz użyć, aby uchronić się przed oszustwami internetowymi. Wszystkie one sprowadzają się do tego, by pamiętać o tym, jak działają oszuści.
  1. Nieoczekiwany kontakt – Czy ktoś skontaktował się z Tobą znienacka? Jeśli ktoś niespodziewanie wysyła SMS-y, wiadomości WhatsApp, e-maile lub dzwoni do Ciebie, najlepiej tego unikać. Szczególnie zimne telefony powinny wzbudzić Twoje podejrzenia.
  2. Niekonwencjonalne metody płatności – Twoje podejrzenia powinny wzbudzić sytuacje, gdy ktoś prosi Cię o zapłatę w niekonwencjonalny, a nawet dziwny sposób. Obejmuje to prośby o zapłatę w kryptowalutach, ale także prośby o zakup kodu tutaj, z Mobiletopup.pl.
  3. Zbyt dobre, aby mogły być prawdziwe oferty – Powinieneś odwrócić wzrok, gdy oferty są zbyt dobre, aby mogły być prawdziwe. Są to typowe taktyki stosowane w oszustwach internetowych.

Jak chronić swoje dzieci przed oszustwami internetowymi?

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają dużo czasu w Internecie. Zwiększa to ryzyko, że mogą paść ofiarą oszustwa. Czy masz dzieci i martwisz się, że mogą one paść ofiarą oszustw internetowych? Jednym ze sposobów ochrony dzieci jest omówienie podstawowych strategii opisanych powyżej. Należy przeprowadzić otwartą i szczerą rozmowę o tym, jakie są najczęstsze oszustwa i jak one wyglądają. Upewnij się, że dzieci czują się komfortowo, rozmawiając z Tobą, gdy widzą oszustwo internetowe.
Zdolność Twojego dziecka do bycia odpowiedzialnym w sieci jest podobna do jego zdolności w świecie rzeczywistym. Na przykład, czy jest ono w stanie posiadać własny telefon? Zadawanie sobie tych pytań powinno wpłynąć na Twoje decyzje dotyczące tego, czy i jak Twoje dzieci mogą wydawać pieniądze w Internecie.

Rodzaje oszustw, na które należy uważać

Omówiliśmy już podstawy ochrony przed oszustwami. Jednym z tych elementów jest świadomość najczęstszych oszustw. Niektóre z tych oszustw mogą polegać na tym, że oszuści proszą o zakup kodu z Recharge.com. Jest to jeden z powodów, dla których czujemy się odpowiedzialni za dostarczenie Ci wszystkich informacji, jakie możemy Ci przekazać. Dzięki temu można uchronić się przed oszustwami internetowymi. Jakie są najczęstsze oszustwa?
  • Oszustwo na rynku

Pierwszym oszustwem, któremu się przyjrzymy, jest tak zwane oszustwo rynkowe. Oszuści podają się za zaufaną stronę trzecią na platformach internetowych lub w mediach społecznościowych. Będą udawać, że coś Ci sprzedają i poproszą Cię o zakup kodu z Recharge.com, aby za to zapłacić. Albo poproszą Cię o dokonanie płatności w określonej kryptowalucie. Inny sposób oszustwa może wyglądać następująco. Oszust składa zamówienie na kod, ale nie płaci za niego. Przesyłają swojej ofierze link do płatności pod pretekstem, że płacą za coś innego.
Tak czy inaczej, w przypadku oszustwa na rynku jesteś proszony o kupienie od nas kodu, aby zapłacić za coś innego.
Jak tego uniknąć:
Trzymaj się metod płatności, które znasz. Jeśli sprzedawca internetowy akceptuje płatności tylko w kryptowalutach lub kartami podarunkowymi, coś może być nie tak. Dobrą zasadą jest, aby nigdy nie kupować karty upominkowej dla osoby, której nie znasz.
  • Oszustwo w mediach społecznościowych

Innym rodzajem powszechnego oszustwa jest oszustwo w mediach społecznościowych. Czasami działa ono tak samo jak oszustwo na rynku. Oszuści udają, że coś Ci sprzedają i proszą Cię o dokonanie płatności za pomocą kodu z serwisu recharge.com. Powszechnym przykładem jest oszustwo związane ze szczeniakami lub zwierzętami. Oszuści sprzedają szczeniaki (lub inne zwierzęta domowe) za pośrednictwem mediów społecznościowych i proszą o zapłatę w kryptowalucie lub kodami. Ostatecznie nigdy nie otrzymujesz szczeniaka.
Co można zrobić?
Gdy przedmioty są sprzedawane w mediach społecznościowych, może być trudno sprawdzić, czy wszystko jest prawdziwe, czy nie. Dobrą radą jest sprawdzenie zdjęć. Czy nie są to zdjęcia stockowe? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest to oszustwo. Można sprawdzić, czy zdjęcie jest zdjęciem stockowym, wykonując wyszukiwanie odwrotne w google. Poprzednia rada jest nadal aktualna: trzymaj się metod płatności, które znasz.
  • Oszustwo z wykorzystaniem poczty elektronicznej lub strony internetowej

Kolejnym oszustwem jest oszustwo e-mailowe. Oszuści wysyłają do Ciebie wiadomość e-mail, która wygląda tak, jakby pochodziła z zaufanego źródła. Popularna wersja tego oszustwa wykorzystuje popularne serwisy pocztowe. Informują, że nie mogą zrealizować dla Ciebie paczki, dopóki nie zapłacisz, albo proszą o otwarcie linku i podanie swoich danych. Możesz też otrzymać wiadomość e-mail, która wygląda tak, jakby pochodziła z serwisu recharge.com. Mogą poprosić Cię o zakupienie od nas kodu i przesłanie go oszustom lub użyją linku, takiego jak na powyższym przykładzie.
Co możesz zrobić?
Zawsze sprawdzaj adres e-mail, z którego przyszła poczta. Oszuści mogą podrobić nazwę nadawcy, ale nie są w stanie całkowicie sfałszować adresu. Czy otrzymałeś wiadomość e-mail, która wygląda, jakby pochodziła z recharge.com, ale nie używa naszego normalnego adresu e-mail? W takim przypadku jest to najprawdopodobniej oszustwo. Jeśli chcesz, zgłoś to do nas. Prosimy jednak nie klikać na żadne linki w tej wiadomości.
  • Oszustwo telefoniczne

Czy kiedykolwiek otrzymałeś telefon z działu pomocy technicznej firmy Microsoft? Jeśli tak, to ktoś próbował Cię oszukać. Jak szczegółowo opisano na blogu poświęconym bezpieczeństwu, firma Microsoft nigdy nie dzwoni do użytkownika w sprawie bezpieczeństwa komputera. Jest to przykład oszustwa telefonicznego. Oszuści dzwonią do użytkownika i podają się za przedstawicieli zaufanej organizacji. Mogą podawać się za Microsoft, recharge.com lub nawet policję. Następnie pod zmyślonym pretekstem proszą o podanie danych osobowych. W ten sposób mogą ukraść Twoją tożsamość lub dokonać płatności w Twoim imieniu. Innym przykładem jest telefon od osoby podającej się za pracownika PayPal. Twierdzi, że musi zweryfikować Twoją tożsamość i aby to zrobić, musisz kupić kod z serwisu recharge.com. To jest oszustwo
Jak tego uniknąć:
Zimne telefony są bardzo rzadkie i podlegają bardzo ścisłym zasadom. Najprostszym sposobem ochrony przed tego typu oszustwami jest nie podawanie nigdy danych osobowych osobom, które do Ciebie dzwonią. Dotyczy to zwłaszcza danych bankowych lub innych danych dotyczących płatności. Warto też pamiętać, że oszuści potrafią podrabiać identyfikatory rozmówców. Zawsze sprawdzaj, z kim rozmawiasz, odkładając słuchawkę i oddzwaniając.

Scenariusz

Ravian Ruys


Warning: end() expects parameter 1 to be array, bool given in /var/www/html/blog/wp-content/themes/ryans-marvellous-movie-website/footer-single.php on line 8