< Blog

Generatory losowych generatorów: Wady, zalety i najlepsze rozwiązania

Bezpieczeństwo w Internecie
Generatory losowych generatorów: Wady, zalety i najlepsze rozwiązania
Bezpieczeństwo w Internecie

Do czego mogą się przydać generatory losowych haseł i które są najlepsze? Jak jeszcze można zapewnić bezpieczeństwo swoim kontom i finansom w internecie?

Podczas korzystania z sieci kluczowe jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w zakresie danych logowania do kont społecznościowych, witryn internetowych i bankowości online. Oszuści i hakerzy mają dziś dużą wprawę w łamaniu haseł. Dzięki zaawansowanym metodom już w kilka sekund mogą złamać hasło składające się z 6 znaków. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak wykorzystać generatory losowych haseł do stworzenia bezpiecznych haseł, które zminimalizują zagrożenia czyhające w internecie.

  • Bezpieczniejsze płatności w sieci

Coraz częściej korzystamy z różnych serwisów i usług online, w związku z tym ustanowienie bezpiecznego hasła dla każdego z Twoich kont staje się niezwykle ważne. Gdy hasło do Twojego konta w sklepie internetowym lub banku jest łatwe do odgadnięcia, oszuści mogą zdobyć dostęp do Twojego rachunku bankowego lub danych karty kredytowej.

Mocne hasło, które jest używane tylko na jednym koncie, obniża szanse kradzieży Twoich pieniędzy oraz danych osobowych. Tutaj znajdziesz więcej porad dotyczących tworzenia silnych haseł.

Brak konieczności podawania danych osobowych podczas zakupów w internecie, na przykład poprzez użycie bezpieczniejszych kart przedpłaconych, stanowi dodatkową ochronę, pozwalając Ci zachować relatywną anonimowość. Płacąc przedpłaconą kartą kredytową, nie musisz się dzielić swoimi danymi i możesz uniknąć skutków wycieków informacji z różnych witryn. Unikanie tworzenia kont (bądź maksymalne ograniczanie ich liczby) jest najlepszym sposobem na ochronę internetowych danych (i haseł) przed kradzieżą.

Mimo to wciąż chcesz używać haseł do swoich usług? Skorzystaj z generatora losowych haseł.

 

Czym jest generator losowych haseł?

Wiele osób wykorzystuje w hasłach imiona swoich czworonożnych pupili, swój kod pocztowy, adres czy też nazwisko panieńskie. Takie hasła łatwiej jest zapamiętać, jednak ich stosowanie wiąże się z poważnym problemem. Oszuści i złodzieje mogą je z łatwością poznać dzięki phishingowi (wyłudzaniu informacji) oraz zaawansowanym programom do wykradania haseł.

Specjalne generatory (przeglądarkowe lub aplikacje) tworzą w pełni losowe hasła składające się z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Im dłuższe jest hasło, tym trudniej je odgadnąć. Ustanawiając hasła poprzez generator losowych haseł, znacząco podnosisz swoje bezpieczeństwo w sieci (zgadza się: dotyczy to również haseł do Twoich kont społecznościowych!).

 

Jak działa generator silnych haseł?

Generator losowych haseł w mgnieniu oka tworzy dla Ciebie wyjątkowe hasło. Nieco niżej znajdziesz przykłady kilku zaufanych generatorów haseł, których możesz użyć do zmiany wszystkich swoich haseł. Do wyboru są generatory haseł losowych dostępne na stronach internetowych, ale można też zainstalować prostą w użyciu aplikację generującą losowe hasła.

 

Korzyści wynikające ze stosowania generatorów losowych haseł

Korzystanie z generatora silnych haseł polega na utworzeniu niepowtarzalnego hasła w generatorze znajdującym się na witrynie internetowej lub zainstalowanego jako aplikacja bądź oprogramowanie komputerowe. Rozwiązania te pozwalają na określenie pożądanej długości hasła. Długie hasła jeszcze trudniej jest zgadnąć. Należy też bezwzględnie pamiętać, że nie wolno używać tego samego hasła na różnych kontach.

 

Wady stosowania generatorów losowych haseł

Naturalnie używanie generatora silnych haseł może się też wiązać z różnymi problemami. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz niektórych problemów wynikających z używania generatorów losowych haseł:

  • Mądrze wybierz swój generator haseł

Przede wszystkim należy wybrać rzetelną stronę generującą hasła, która nie umieszcza plików cookie na komputerze, ani w żaden sposób nie przechowuje wybranych przez Ciebie haseł.
Masz jakieś szczególnie ważne konta? (Na przykład dające dostęp do usług bankowych, kart kredytowych, czy konto e-mail). Jeśli to możliwe, podczas ustanawiania nowo wygenerowanego hasła włącz też dwustopniową weryfikację logowania. Usuń konta na stronach internetowych, z których nie będziesz już korzystać. Hakując stare konta, oszuści mogą zdobyć mnóstwo przydatnych informacji.

  • Zawsze twórz nowe hasło dla każdego konta

Dla każdego konta ustanawiaj unikalne hasło. Dotyczy to kont w mediach społecznościowych, ale też skrzynek e-mail, usług bankowych i serwisów dla kart kredytowych. Unikaj stosowania menedżerów haseł, które zapamiętują Twoje nowe hasła i automatycznie wprowadzają je na stronach internetowych. Jeśli haker włamie się do Twojego menedżera haseł, Twoje bezpieczeństwo w sieci będzie mocno zagrożone.

  • Zadbaj o anonimowość podczas używania generatora losowych haseł

Chcesz wykorzystywać hasła z losowego generatora? Zanim zaczniesz z niego korzystać, uruchom w przeglądarce tryb incognito. W ten sposób dopilnujesz, aby możliwie jak najmniej danych o tworzonych przez Ciebie hasłach było przechowywanych w internecie (dotyczy to też informacji o Twoim zachowaniu w sieci i o Twojej wizycie na witrynie generatora).

Dodatkowa rada: Staraj się zawsze mieć zainstalowane najnowsze aktualizacje systemowe na swoim telefonie, tablecie oraz komputerze. Nieaktualne systemy mogą nieadekwatnie chronić Twoje dane osobowe, hasła i inne informacje.

 

Najlepsze generatory losowych haseł w roku 2022

Planujesz tworzenie nowych haseł z wykorzystaniem losowego generatora? Tak się składa, że przygotowaliśmy dla Ciebie aktualną na 2022 r. listę przykładowych kreatorów haseł:

  • LastPass

Aplikacja i strona internetowa LastPass umożliwiają szybkie tworzenie nowych haseł. Z pomocą darmowej (bądź płatnej) wersji, możesz generować hasła na komputerach z systemami operacyjnymi Windows, Mac lub Linux. Aplikacja działa też na telefonach z systemami iOS i Android. LastPass wykorzystuje szyfrowanie wojskowe (256-bit AES), stosuje zasadę wiedzy zerowej oraz oferuje liczne opcje uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), a także logowanie biometryczne. To bezpieczny generator haseł losowych.

  • Dashlane

Dashlane umożliwia generowanie unikatowych haseł o długości do 40 znaków. Możliwe jest wskazanie znaków specjalnych, który mają zostać użyte. Dashlane pozwala wypróbować generator za darmo, bez konieczności użycia karty kredytowej. Dzięki temu możesz zmienić wszystkie swoje hasła w trakcie okresu próbnego.

Gdy wybierasz nowe hasło, barwa tła witryny wskazuje jego siłę: kolor czerwony oznacza niskie bezpieczeństwo, pomarańczowy – umiarkowane, a zielony – wysokie. Ten generator losowych haseł jest dostępny w postaci aplikacji lub strony internetowej.

  • NordPass

Za pomocą kreatora losowych haseł NordPass (aplikacji bądź strony internetowej) możesz tworzyć hasła składające się z maksymalnie 60 znaków. W tym przypadku możliwe jest wybranie opcji unikania par znaków, które można ze sobą pomylić – jak „1” lub „l”. NordPass oferuje także menedżer haseł. Dodatkowo strona NordPass umożliwia weryfikację siły Twojego hasła.

 

Najwyższe bezpieczeństwo w sieci dla Ciebie i Twoich danych osobistych

Używanie kreatora i zapamiętywanie różnych haseł jest dla Ciebie zbyt kłopotliwe? W takim razie pamiętaj, że najlepszą gwarancją bezpiecznego korzystania z usług internetowych jest posiadanie jak najmniejszej liczby kont internetowych. Kupuj online (zachowując możliwie jak najwyższą anonimowość) z wykorzystaniem przedpłaconej karty płatniczej, dzięki której strony trzecie nie otrzymają żadnych – lub minimalną ilość – Twoich danych osobowych.

Dzięki kartom gotówkowym, kartom podarunkowym i przedpłaconym kartom kredytowym marek paysafecard lub Transcash, możesz robić zakupy i płacić za usługi w sieci. Wysokość dostępnych na nich środków określasz osobiście. Możesz szybko i bezpiecznie zasilić je na Recharge.com z dowolnego miejsca na świecie bez ujawniania swoich danych osobistych (i bankowych).

 

Produkty powiązane


Scenariusz

Luuk van Roosmalen