< Blog

Sposoby płatności przez internet bez korzystania z rachunku bankowego

Bezpieczeństwo w Internecie
Sposoby płatności przez internet bez korzystania z rachunku bankowego
Bezpieczeństwo w Internecie

Dowiedz się, w jaki sposób płacić za zakupy w sieci bez konta w banku. Przyglądamy się całej gamie rozwiązań – od kart przedpłaconych po karty podarunkowe.

Świat cyfrowy się zmienia, a ludzie coraz chętniej wybierają się w nim na zakupy. Nie bez znaczenia jest sytuacja epidemiologiczna związana z COVID-19, przez którą więcej osób decyduje się na nabywanie produktów i usług online. Przejście z zakupów gotówkowych do płatności w sieci, nawet gdy posiada się rachunek bankowy lub kartę kredytową, jest dla wielu z nas wyzwaniem. Warto jednak przyjrzeć się nowym możliwościom.

Argumenty przemawiające za nieposiadaniem rachunku bankowego

Jeśli masz słabą zdolność kredytowa lub nie mieszkasz pod adresem, który można przypisać do konta bankowego, robienie zakupów online może być utrudnione.

Według opracowanego przez Związek Banków Polskich dokumentu „Rynek usług płatniczych w Polsce – raport z grudnia 2020 r.”, w obliczu pandemii w Polsce nastąpił wzrost pieniądza gotówkowego w obiegu. Na koniec czerwca 2020 r. wartość ta wyniosła 283,2 mld zł, podczas gdy w czerwcu 2019 r. była niższa o niemal 32%.

Pojawiły się obawy o dostęp do placówek bankowych w czasie pandemii, a także lęk przed utratą zgromadzonych na rachunkach bankowych oszczędności. Z drugiej strony doświadczamy bezprecedensowego rozwoju płatności bezgotówkowych za sprawą e-bankowości, z której – na dzień wydania raportu – korzystało ponad 19 mln Polaków.

Coraz częściej kupujemy w sieci, poznajmy zatem sposoby na dokonywanie płatności online bez posiadania rachunku bankowego.

PayPal bez powiązania z kontem bankowym

PayPal, serwis płatności online, umożliwia przesyłanie i odbieranie środków bez posiadania rachunku bankowego czy karty kredytowej. Prosty w użyciu system z powodzeniem zastępuje takie formy płatności, jak czeki i zlecenia pieniężne. Wiele sklepów i serwisów online akceptuje PayPal jako metodę płatności. Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z platformy PayPal wiąże się również z pewnymi ograniczeniami – bez rachunku bankowego nie możesz wycofać pieniędzy ze swojego konta PayPal.

Karty paysafecard

Brak posiadania rachunku bankowego nie zamyka drogi do korzystania z kart przedpłaconych, które umożliwiają dokonywanie zakupów online w tysiącach witryn w sieci.

Spośród dostępnych opcji możesz wybrać na przykład usługę paysafecard. To ciesząca się popularnością karta przedpłacona, którą można doładować na kwotę do 175 EURO m.in. w supermarketach, kioskach ruchu i na stacjach benzynowych, a także online – korzystając z konta PayPal lub innej karty przedpłaconej.

Firma Paysafe, wydawca karty paysafecard, umożliwia dokopywanie zakupów w sklepach online pokroju Amazon bez posiadania rachunku bankowego. Aby skorzystać z tej możliwości, należy założyć konto paysafecard i podczas finalizacji zakupów jako metodę płatności wybrać Paysafecash.

Oczywiście można korzystać z innych kart przedpłaconych lub usługi PayPal. Wśród dostępnych usług znajdują się Transcash, Neosurf, Revolut, Mastercard, Wise czy Wirex.

Karta przedpłacona Mastercard

Kolejną alternatywą dla posiadania konta bankowego są karty przedpłacone Mastercard. Cechują je bezpieczeństwo i różne możliwości dodawania środków – tak jak w przypadku innych kart przedpłaconych, doładowania można robić online. Aby jeszcze bardziej usprawnić dodawanie pieniędzy, karta przedpłacona może zostać powiązana z portfelem elektronicznym.

Warto przy tym pamiętać, że karty przedpłacone Mastercard są czasem określane mianem kart podarunkowych Mastercard.

Karty podarunkowe

Karty podarunkowe są wydawane przez daną markę i można je nabywać w różnych sklepach. Wykorzystuje się je wyłącznie w obrębie konkretnych platform, takich jak Amazon PL, Playstation Store czy Blizzard.

Zasilone konkretną sumą karty podarunkowe można nabyć w sklepie lub pnline (w tym przypadku należy jednak posiadać np. rachunek bankowy lub konto PayPal). Niektórzy operatorzy sieci komórkowych umożliwiają kupowanie ich za pomocą zgromadzonych na karcie prepaid środków lub poprzez dodanie płatności do rachunku za telefon.

Produkty powiązane

Jak działa karta przedpłacona?

Karta przedpłacona jednorazowego użytku, jak paysafecard, Transcash lub Neosurf, ma formę kodu cyfrowego, który można wykorzystać bezpośrednio na stronie danego sklepu. Po wyczerpaniu przypisanych środków kod traci ważność.

Karty przedpłacone wielokrotnego użytku działają nieco inaczej, można je doładowywać w sklepie, w którym zostały zakupione. Zgromadzone środki można przeznaczyć na zakup doładowań online (w większości przypadków). Tego rodzaju karty można wykorzystywać do zakupów online lub w sklepach fizycznych, rozliczając się przez terminal płatniczy. Wydawane pieniądze są potrącane z salda dostępnych, z góry opłaconych środków.

Doładowywanie karty przedpłaconej z pominięciem rachunku bankowego

Aby zrealizować kartę przedpłaconą, należy kupić kod z przypisanymi środkami i go użyć. Można również skorzystać z doładowania online i dokonywać płatności za pomocą platformy PayPal lub podobnej usługi. Kupując kod online, należy zwrócić uwagę czy witryna, na której nabywa się środki, na pewno nie wymaga posiadania rachunku bankowego. W niektórych krajach użytkownicy mają możliwość płacenia za karty przedpłacone za pomocą środków zgromadzonych na karcie prepaid lub poprzez dodanie płatności do rachunku za telefon.

Karty przedpłacone to wolność

Karty podarunkowe i przedpłacone zapewniają całkowitą kontrolę nad wydatkami, a doładowywanie ich jest niezwykle proste. Nie musisz się martwić o horrendalne rachunki – wiesz, na co idą Twoje pieniądze i podczas zakupów możesz pominąć system bankowy.

*„Rynek usług płatniczych w Polsce – raport z grudnia 2020 r.”


Scenariusz

Ravian Ruys