< Blog

Skutecznie zarządzaj swoimi subskrypcjami

Gasto inteligente
Skutecznie zarządzaj swoimi subskrypcjami
Gasto inteligente

Koszty życia rosną na całym świecie. Ostatnio nawet Netflix podniósł stawki, co jest świetnym przypomnieniem, że nadeszła właściwa chwila, aby przejąć kontrolę nad swoimi subskrypcjami.

Wiele usług jest obecnie dostępnych w formie subskrypcji, przez co łatwo jest się pogubić w liczbie wykupionych abonamentów. Apki, rozrywka, gry, produkty spożywcze, kawa, piwo. Możliwości są nieograniczone.

Bez uważnego zarządzania abonamentami, możesz szybko stracić kontrolę nad swoimi finansami. Jeśli chcesz zatem kontrolować swoje wydatki i trzymać się osobistego budżetu, warto rozważyć usługi przedpłacone.

W dalszej części artykułu dowiesz się, jak zrezygnować z dowolnej subskrypcji i już nigdy nie płacić za niechciane usługi.

 

Dlaczego warto poważnie wziąć się za zarządzanie subskrypcjami?

Firmy wiedzą, że wielu użytkowników po prostu zapomina o rezygnacji z abonamentu i z pełną premedytacją pobierają comiesięczne opłaty. Pora więc wziąć sprawy w swoje ręce. Odzyskanie kontroli nad swoimi subskrypcjami ma kilka zalet:

 1. Zyskujesz większy spokój, unikając niespodziewanych rachunków.
 2. Kontrolujesz wydatki, rezygnując z abonamentów, które nie są Ci potrzebne.
 3. Podnosisz swoje bezpieczeństwo w internecie, korzystając z bezpiecznej metody płatności.

Kontrola wydatków to klucz do zarządzania osobistymi finansami. Nadmierne wydatki mogą mieć wiele przyczyn, na szczęście można im zapobiec na równie wiele sposobów.

 

Dlaczego model subskrypcji nie działa na Twoją korzyść, gdy próbujesz oszczędzać?

Łatwo jest zbagatelizować swoje wydatki na subskrypcje i cykliczne płatności. Niska opłata miesięczna kusi do rejestracji. Małe kwoty wydają się łatwe do opanowania, jednak szybko mogą się niebezpiecznie skumulować. Mogą również utrudnić zauważenie, że z konta stale unikają pieniądze.

Według niedawnego badania Polacy mają średnio po 3,9 zobowiązań subskrypcyjnych. Ekonomia subskrypcji to niezwykle istotny trend, który będzie nieustannie rosnąć, warto jednak zaznaczyć, że usługi wschodzące są często kosztowne.

Polscy użytkownicy nie tylko korzystają z tego rodzaju usług w sposób konserwatywny, ale również opłacają swoje zobowiązania subskrypcyjne za pomocą metod stworzonych z myślą o realizacji pojedynczych transakcji. Jak jednak się okazuje, to właśnie automatyczne płacenie kartą lub za pomocą e-walleta jest najbardziej naturalnym sposobem regulowania należności abonamentowych w warunkach nowoczesnej gospodarki cyfrowej.

Jeśli masz wyznaczony budżet, którego chcesz się trzymać, uważnie zarządzaj subskrypcjami i – jeśli to możliwe – korzystaj z usług przedpłaconych.

 

Nie zawsze musisz wybierać subskrypcji

Subskrypcja często jest taktyką sprzedaży. Firmy wiedzą, że widząc drogi bilet, konsumenci mogą zmienić zdanie, dlatego sprytnie rozwiązały ten problem. Dzielą cenę na mniejsze fragmenty w postaci cyklicznych płatności, które nazywają subskrypcją.

Wiele usług bazujących subskrypcji jest też dostępnych w postaci pojedynczych płatności. Klasycznym przykładem jest pakiet Microsoft Office. Kupno licencji wieczystej kosztuje 639,99 PLN. Może się to wydawać dużą kwotą dla kogoś, kto chce korzystać tylko z Worda, Excela i PowerPointa na swoim laptopie. Z kolei subskrypcja pakietu Microsoft 365 to koszty zaledwie 29,99 PLN miesięcznie. Która opcję wybierzesz?

Rachunek jest prosty. Wersja wieczysta będzie tańsza, jeśli planujesz korzystać z niej przez ponad 20 miesięcy. Mogą Cię co prawda ominąć nowe funkcje, ale czy faktycznie ich potrzebujesz?

Korzystając z jednej wersji Worda przez pięć lat, zaoszczędzisz 1159 PLN. Przypominasz sobie ostatnią aktualizację Worda, która wprowadziła potrzebną Ci funkcję?

W przypadku subskrypcji często trzeba wziąć pod uwagę podobne kompromisy. Ile są dla Ciebie warte nowe funkcje?

Firmy często ułatwiają znalezienie swojej oferty subskrypcyjnej, utrudniając jednocześnie zlokalizowanie oferty jednorazowego kupna. Zawsze warto jednak sprawdzić dostępność licencji lub usługi przedpłaconej. Porównaj dostępne opcje i ustal, która będzie najlepsza dla Twojego osobistego budżetu.

Subskrypcje i bezpieczeństwo w internecie

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci jest jak najrzadsze udostępnianie swoich danych płatności.

W ciągu ostatnich kilku lat w wyniku cyberataków firmy straciły dane miliardów użytkowników. Korzystanie z abonamentu często wiąże się z udostępnieniem firmie swoich danych płatności. Im większa liczba abonamentów, tym większe zagrożenie.

Liczysz, że wszystkie te firmy zachowają bezpieczeństwo Twoich danych? Używajac kary przedpłacone, możesz zachować prywatność danych, korzystając z subskrypcji, których potrzebujesz. W niektórych przypadkach możesz również skorzystać z subskrypcji przedpłaconej.

zarzadzaj subskrypcjami

Jak zarządzać subskrypcjami?

Uprość zarządzanie subskrypcjami dzięki następującym krokom:

 1. Ustal, za które usługi płacisz.
 2. Wybierz usługi, które chcesz zachować.
 3. Zrezygnuj z tych, których nie chcesz zachować.
 4. Zarządzaj wszystkimi subskrypcjami w jednym miejscu.

 

Znajdź swoje subskrypcje

Czy wiesz, jak zacząć sprawdzanie swoich subskrypcji? Spokojna głowa, to proste. Przede wszystkim, jeśli używasz telefonu od Apple lub z Androidem, możesz sprawdzić wbudowany menedżer subskrypcji.

Wszystkimi subskrypcjami aktywowanymi na Androidzie można zarządzać przez sklep Google Play. Kliknij swoją ikonę profilu i przejdź do: Płatności i subskrypcje > Subskrypcje. Znajdziesz tam informacje o wszystkich płatnych usługach, z których korzystasz.

Użytkownicy Apple mogą równie łatwo zarządzać subskrypcjami. Przejdź do Ustawień, wybierz swoje imię, a następnie Subskrypcje. Tutaj możesz sprawdzić subskrybowane usługi, ich koszt oraz termin następnego rozliczenia.

Aby znaleźć pozostałe subskrypcje i cykliczne opłaty, sprawdź swojego e-maila oraz wyciągi bankowe.

 

Zdecyduj, co zachować

Czas pobawić się w Marie Kondo. Zachowaj tylko subskrypcje, które są dla Ciebie źródłem radości. Reszty się pozbądź. Jeśli chcesz opanować swoje wydatki, nie miej litości. Nawet jeśli nie martwisz się o swój budżet, możesz znaleźć subskrypcje, które wypadły Ci z głowy.

 

Jak zrezygnować z dowolnej subskrypcji?

Usługi, które subskrybujesz na urządzeniach Apple i z Androidem mogą zostać anulowane bezpośrednio. W przypadku telefonów Apple wystarczy wybrać usługę, a następnie opcję „anuluj”. Podobnie jest w Google Play, gdzie dodatkowo masz też opcję wstrzymania subskrypcji.

Z pozostałych subskrypcji należy zrezygnować indywidualnie. Sprawdź skrzynkę e-mail w poszukiwaniu linków do rezygnacji z subskrypcji lub odwiedź swój profil na stronie operatora danej usługi. Oto kilka instrukcji rezygnacji z subskrypcji na popularne usługi:

 1. Netflix – Po prostu kliknij „Anuluj członkostwo” na stronie konta.
 2. Spotify – Wybierz „Anuluj premium” w dziale „Zmień plan” na stronie konta, aby zacząć korzystać z darmowego konta.
 3. PlayStation – Przejdź do: Konto > Płatności i subskrypcje > Subskrypcje i wybierz „Wyłącz automatyczne odnawianie”.

 

Przedpłacone subskrypcje

Wiesz, że możesz płacić za usługi rozrywkowe, takie jak Netflix czy Spotify, bez obaw o cykliczne płatności?

Karta podarunkowa ochroni Cię przed niepotrzebnymi opłatami. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku serwisów streamingowych, na których jest tylko kilka interesujących Cię seriali. Po prostu wykorzystaj kartę i urządź sobie maraton „Wiedźmina”, aby dokończyć oglądanie przed końcem opłaconej subskrypcji.

Podobnie możesz postąpić z serwisami growymi, również tymi dla konsol PlayStation, Xbox i Nintendo. Ten przydatny kalkulator pomoże Ci sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić, przechodząc z automatycznego odnawiania na przedpłaconą subskrypcję:

Mądrze zarządzaj subskrypcjami

Po odzyskaniu kontroli nad subskrypcjami, możesz ją utrzymać dzięki specjalnemu narzędziu:

 • Aplikacje do śledzenia finansów osobistych: Apki takie jak Truebill i Mint to rozbudowane narzędzia do śledzenia osobistych wydatków, które oferują również zarządzanie subskrypcjami. Pozwalają na rezygnację z niepotrzebnych subskrypcji, a ich działy obsługi mogą wynegocjować Ci lepsze oferty. Za miesięczną opłatą.
 • Aplikacje do zarządzania subskrypcjami: To najprostsza opcja. Te aplikacje są przeznaczone tylko do subskrypcji i zbierają cykliczne płatności w jednym miejscu, jest to jednak przydatne rozwiązanie. Świadomość tego ile – i kiedy – płacisz, ułatwi ci utrzymanie się w wyznaczonym budżecie. Wspomniane aplikacje przypominają również o wygaśnięciu darmowego okresu próbnego. Na urządzeniach Apple popularnym wyborem jest Bobby. Na Androidzie jedną z lepszych opcji jest Subby.
 • Aplikacje bankowe: Aplikacje niektórych banków oferują od niedawna funkcję śledzenia płatności cyklicznych. Spółdzielcza Grupa Bankowa jako pierwsza w Polsce zaoferowała w swojej mobilnej aplikacji opcję śledzenia subskrypcji (przy wsparciu firmy Visa). Podobna funkcja jest też już dostępna między innymi w aplikacji mBanku.

 

Co oprócz zarządzania subskrypcjami?

Wiele kwestii omówionych powyżej dotyczy też kosztów takich jak opłaty z tytułu umów z operatorami telefonii komórkowych. Cykliczne opłaty i subskrypcje są w praktyce tym samym. Jeśli chcesz ograniczyć wydatki i trzymać się osobistego budżetu, musisz w swoich kalkulacjach uwzględnić wszystkie regularne opłaty.

Sprawdź wszelkie regularne koszty i zastanów się, czy nie możesz skorzystać z usługi przedpłaconej. Opłacanie regularnych kosztów z góry sprawia, że Twoje wydatki są znacznie bardziej przejrzyste. Pomaga to z czysto psychologicznego punktu widzenia. Polecenia zapłaty sprawiają, że łatwo jest stracić kontrolę nad wydatkami.

Typowym przykładem są umowy z operatorami komórkowymi. Istnieje duża szansa, że skorzystasz finansowo z wyboru oferty na kartę. Operatorzy komórkowi lubią łapać użytkowników w sidła umowy, ponieważ zwiększa to ich zyski. Nie robią tego dla Twojego dobra.

Kartę przedpłaconą szybciej jest uzyskać, daje większą elastyczność i ułatwia utrzymanie budżetu. Kup kartę przedpłaconą, użyj wybranego telefonu i doładuj go z dowolnego miejsca na świecie.

Nie wiesz, czy telefon na kartę jest dla Ciebie? Ten quiz pomoże Ci w podjęciu decyzji:

Poza numerem na kartę dobrym rozwiązaniem przynoszącym oszczędności jest często zmiana operatora.

Inne sekrety dobrego zarządzania swoimi finansami

Kilka dodatkowych rad, które poprawią Twoją sytuację finansową:

 1. Odłóż, zanim wydasz – Odkładaj oszczędności na początku miesiąca, zamiast zachowywać to, co zostanie Ci na jego koniec.
 2. Zachowaj gotowość – Oprócz oszczędności, staraj się mieć część środków na czarną godzinę pod ręką, na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Jeśli to możliwe, odłóż kwotę, która pozwoli Ci się utrzymać przez trzy do sześciu miesięcy.
 3. Jeśli działa, nie wymieniaj – Zmieniaj samochód czy komórkę tylko, kiedy jest to konieczne. Traktuj je jak narzędzia, a nie atrybuty statusu społecznego.
 4. Używaj kuponów – Bill Gates opowiedział kiedyś, że był świadkiem jak Warren Buffet, inny miliarder, zapłacił kuponem za posiłek w McDonaldzie. Nigdy nie jest się zbyt bogatym na oszczędzanie!
 5. Szukaj okazji – Nie płać więcej niż musisz. Oszczędzaj na przykład na drogich zagranicznych rozmowach, znajdując najlepszą ofertę na kartę dla rozmów międzynarodowych.

Scenariusz

Kristina Kalpaklieva