< Blog

Kieszonkowe: Ile pieniędzy należy dawać dzieciom?

Gasto inteligente
Kieszonkowe: Ile pieniędzy należy dawać dzieciom?
Gasto inteligente

Kiedy rozpocząć wręczanie kieszonkowego? | Czy należy je wiązać z obowiązkami? | Jaką powinno mieć wysokość?

Kieszonkowe pozwala Twoim dzieciom poznać wartość pieniędzy. Może też pomóc im w nauce oszczędzania. Dzieci, muszą przecież wybrać, czy chcą wydawać pieniądze, czy też wolą je odłożyć na coś większego. Muszą też zadecydować, na co warto oszczędzać.

Im starsze będą Twoje dzieci, tym większą rolę będą odgrywać te umiejętności. Dlatego wręczanie pociechom kieszonkowego jest dobrym pomysłem. Wiąże się jednak z wieloma decyzjami. Na przykład, ile pieniędzy im dawać? I kiedy zacząć to robić? Czy kwota powinna być stała? A może dzieci powinny zapracować na swoje pieniądze?

Odpowiedzi na te pytania w dużej mierze zależą od tego, jakim jesteś rodzicem. Które z rozwiązań mocniej do ciebie przemówią?

Niniejszy poradnik pomoże znaleźć odpowiedź na powyższe dylematy. Zaczniemy od szybkiego przeglądu zalet kieszonkowego. Następnie przedstawimy kilka częstych strategii. Na koniec zastanowimy się, kiedy wręczać kieszonkowe. Przedstawimy też zestawienie, pozwalające określić, ile pieniędzy powinno się dawać dziecku zależnie od jego wieku!

 

Zalety kieszonkowego

Dlaczego w ogóle powinniśmy dawać kieszonkowe? Ponieważ ma to na dzieci pozytywny wpływ w długim, jak i krótkim terminie.

Podnosisz świadomość finansową swoich dzieci

Dzieci mogą mieć problem z odpowiednim zrozumieniem koncepcji gotówki. Najskuteczniejszej nauczysz je, czym są pieniądze i jak się ich używa, pozwalając im osobiście z nich korzystać. Jeśli dasz im środki, które wydadzą na słodycze, zabawki i gry, zaczną rozumieć, jak bardzo rzeczy, których chcą różnią się kosztem.

Uczysz je, kiedy oszczędzać, a kiedy wydawać

Gdy dzieci zrozumieją, jaki jest koszt różnych rzeczy, będą też wiedzieć, jak długo trwa zaoszczędzenie odpowiedniej kwoty. Może to być doskonały sposób pokazania im, ile radości sprawia odłożenie pieniędzy na większy zakup. Będą miały poczucie sukcesu, gdy w końcu kupią już upragnioną zabawkę.

To lekcja odpowiedzialności i niezależności

Dzięki wspomnianym zaletom kieszonkowe uczy dzieci samodzielnego podejmowania decyzji i akceptowania ich. Mając własne pieniądze, mogą zadecydować, czy chcą kupić w osiedlowym kiosku komiks. Jeśli to zrobią, upłynie więcej czasu, zanim będą mogły kupić zabawkę. Albo skórkę do Fortnite’a, o której ciągle gadają z kolegami. Dzięki temu będą Cię też rzadziej męczyły o nowy prezent. Gdy same wybierają, na co przeznaczą pieniądze, nie mogą cię prosić o kupno nowej zabawki.

Czy dawanie kieszonkowego ma jakieś wady?

Oczywiście wszystko to brzmi wspaniale, jednak niektóre dzieci wydają swoje pieniądze zbyt nierozważnie. A na odkładanie kieszonkowego decyduje się bardzo niewiele dzieci. Co w takim razie nam zostało z zalet?

Najważniejsze, aby dzieci mogły podejmować własne decyzje i ponosiły ich konsekwencje. Gdy dziecko kupuje sobie łakocie za kieszonkowe, a jednocześnie dostaje wszystkie zabawki, jakich zapragnie, kieszonkowe nie będzie spełniało swojej funkcji.

Dodatkowym utrudnieniem jest presja ze strony rówieśników. Dzieci porównują się między sobą. Może to prowadzić do bardzo nieroztropnych zakupów. Nie ma na to panaceum, jednak warto szczerze rozmawiać ze swoimi podopiecznymi, o tym, na co chcą przeznaczyć swoje pieniądze.

 

Najczęstsze strategie dla kieszonkowego

Istnieje kilka sposobów na rozplanowanie kieszonkowego. Najczęstsze można rozróżnić z pomocą dwóch pytań. Chcesz przekazywać kieszonkowe jako stałą kwotę, czy wolisz, aby środki były uzależnione od spełnianych obowiązków? Preferujesz gotówkę czy rozwiązania cyfrowe?

Obowiązki domowe vs ich brak

Czy należy dawać kieszonkowe w zamian za wykonywanie obowiązków? Są argumenty za i przeciw. Najważniejszym argumentem za jest fakt, że dzięki kieszonkowemu dzieci zaczynają rozumieć, że pieniądze nie biorą się z powietrza. Najmłodsi uczą się więc ich wartości. Najważniejszym argumentem przeciw jest z kolei to, że dzieci mogą uznać, że pracować należy tylko wtedy, kiedy można na tym zarobić. A niektóre obowiązki domowe trzeba przecież wykonywać bez względu na to, czy ktoś za to płaci.

Gotówka vs rozwiązania cyfrowe

Dawać dzieciom pieniądze w gotówce, czy może lepsze okażą się rozwiązania cyfrowe? Kiedyś kieszonkowe miało wyłącznie postać banknotów. Ostatnio jednak zaczęło się to zmieniać. BBC przewiduje, że w ciągu kilku lat wszystkie dzieci będą otrzymywać kieszonkowe w formie cyfrowej.

Jedną z przyczyn tej zmiany jest zmiana miejsc, w których dzieci wydają pieniądze. Gry internetowe, takie jak Fortnite, stają się coraz popularniejsze wśród młodzieży, która zaczyna w nich regularnie wydawać pieniądze.

Plusem używania fizycznej gotówki jest to, że dobrze wiesz, gdzie Twoje dziecko może je wykorzystać. W przypadku walut cyfrowych, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Minusem gotówki jest fakt, że nasze pociechy mogą ją przeznaczyć na różne przekąski. Jeśli chcemy je nauczyć zdrowego odżywiania się, to nie powinny wydawać swojego kieszonkowego na przekąski.

Różne formy cyfrowego kieszonkowego

Są sposoby umożliwiające przekazywanie dzieciom cyfrowych pieniędzy w odpowiedzialny sposób.

  • Daj kartę podarunkową – Zamiast pieniędzy, które można wydać wszędzie. Możesz dać dziecku kartę podarunkową, którą da się przeznaczyć wyłącznie na rzeczy dla nich odpowiednie. Jeśli lubią gry, możesz im na przykład kupić kartę Playstation Store, o ile mają odpowiednią konsolę. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co wydają swoje pieniądze. Minusem tego rozwiązania jest ograniczenie wyboru, co ogranicza z kolei naukę niezależności i odpowiedzialności.
  • Daj kartę przedpłaconą – Gdy masz pewność, że Twoje dzieci są już bardziej odpowiedzialne, możesz im sprezentować specjalną przedpłaconą kartę kredytową. W tym przypadku możesz kontrolować kwotę, jaką dysponują, mogą ją jednak wykorzystać w dowolnym celu. Przykładem przedpłaconej karty kredytowej stworzonej specjalnie dla nastolatków jest karta Bitsa Young. Możesz zasilić kartę przedpłaconą swojej pociechy kieszonkowym za pomocą karty podarunkowej Bitsa. Jest też więcej kart, które mogą zaspokoić Twoje potrzeby. Porównanie kart przedpłaconych możesz znaleźć tutaj. Pełną listę kart kredytowych dostępnych na Recharge.com możesz znaleźć w dziale z kartami przedpłaconymi. Ponieważ kart tych można użyć do płatności za dowolną rzecz, musisz mieć pewność, że Twoje dziecko jest w odpowiednim wieku i zachowuje się wystarczająco odpowiedzialnie.
  • Użyj aplikacji – istnieją aplikacje stworzone specjalnie do zarządzania kieszonkowym. Stanowią rozwiązanie pośrednie i mogą być stosowane od młodszego wieku niż karty przedpłacone. Umożliwiają pociechom płatności w dowolnym miejscu, jednak pozwalają Ci na kontrolę wydatków i środków, które mogą zostać wykorzystane.

Produkty powiązane

 

 

Kiedy należy zacząć dawać dziecku kieszonkowe?

Niektórzy rodzice zaczynają dawać kieszonkowe od czwartego lub piątego roku życia dziecka. Inni czekają, aż ich pociechy skończą dziewięć lat. Większość osób zaczyna jednak dawać dzieciom kieszonkowe od momentu ich szóstych urodzin.

W Polsce młodsze dzieci dostają zwykle 40-60 PLN miesięcznie. W przypadku nastolatków, kwota może wzrosnąć do 150 PLN miesięcznie bądź wyższej kwoty. Dzieci zazwyczaj przeznaczają te pieniądze na jedzenie i ubrania. Popularnym wyborem są też gry.

Wysokość kieszonkowego w Unii Europejskiej różni się zależnie od państwa. Badania przeprowadzone przez ING w roku 2014 pozwoliły oszacować ówczesną średnią dla Europy. Dzieci w wieku 5 do 10 lat dostawały około 92 złotych miesięcznie. Dzieci w wieku 10 do 15 lat otrzymywały z kolei około 185 złotych na miesiąc. Według tego samego badania około 80% europejskich dzieci otrzymywało jakąś formę kieszonkowego.

 

kieszonkowe


Scenariusz

Kristina Kalpaklieva