< Blog

Kalkulator budżetu miesięcznego: prosty sposób na stosowanie się do zasady 50-30-20

Mądre wydatki
Kalkulator budżetu miesięcznego: prosty sposób na stosowanie się do zasady 50-30-20
Mądre wydatki

Koszty życia nieustannie rosną, dlatego warto zainteresować się pojęciem zarządzania budżetem. Jednym z najlepszych sposobów na trzymanie finansów w ryzach jest niewątpliwie stosowanie zasady 50-30-20.

Skorzystaj z kalkulatora budżetu miesięcznego i przekonaj się, czy Twój miesięczny budżet się spina:

 

Czym jest zasada 50-30-20?

Zasada 50-30-20 (znana również jako zasada 50-20-30) to prosty sposób na zarządzanie budżetem. Polega na podzieleniu przychodów na trzy części: potrzeby, przyjemności i oszczędności. Oznacza to, że 50% pieniędzy przeznaczasz na rzeczy, których potrzebujesz, 30% na te, których chcesz, a 20% odkładasz.

Potrzeby (50%)

To rzeczy, których potrzebujesz. Pojęcie „pierwszej potrzeby” można rozumieć bardzo różnie, ale ograniczmy się w tym przypadku do absolutnych podstaw, czyli:

 • czynsz i/lub raty kredytu,
 • produkty spożywcze i zakupy na potrzeby gospodarstwa domowego,
 • media, w tym energia elektryczna, woda, gaz, internet i telefon,
 • koszty usług finansowych: opłaty bankowe, spłaty pożyczek, ubezpieczenia, podatki lokalne,
 • inne koszty: opieka nad dzieckiem, podróże, rachunki za weterynarza itp.

Chodzi o minimalne koszty, które musisz ponieść, aby przetrwać miesiąc. Ograniczenie ich do połowy Twoich dochodów może być największym wyzwaniem, jeśli masz ograniczony budżet.

Przyjemności (30%)

To różnego rodzaju rozrywki, które określają Twój styl życia poza pracą. Chodzi o rzeczy, na które lubisz wydawać pieniądze, ale które nie są niezbędne do życia, na przykład:

 • wyjścia na koncert, do kina czy na drinki,
 • obiady w restauracji i wizyty w kawiarniach,
 • wykwintna kolacja w domu, oglądanie filmów w serwisach streamingowych czy gaming,
 • hobby, takie jak sport, kursy, zajęcia i warsztaty,
 • zakupy i zachcianki.

Ten rodzaj wydatków najłatwiej jest ograniczyć. Pamiętaj jednak, że odpoczynek również jest bardzo istotny!

Oszczędności (20%)

Dzięki nim możesz zapewnić swojemu budżetowi bezpieczeństwo finansowe. Odkładaj co miesiąc pieniądze na:

 • oszczędności na emeryturę, w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych lub na własną rękę,
 • oszczędności na kolejny urlop lub duży zakup,
 • środki na czarną godzinę, aby pokryć niespodziewane wydatki.

Ograniczanie oszczędności to błąd, który można łatwo popełnić, próbując spiąć budżet. W przyszłości docenisz jednak swoją konsekwencję w tym zakresie.

 

Masz już opracowany budżet na podstawie planu 50-30-20. Co teraz?

Wystarczy się go trzymać! Oczywiście, łatwo coś takiego powiedzieć, jednak trudniej zrobić.

Jednym ze sposobów ograniczania miesięcznych wydatków jest korzystanie z karty przedpłaconej. Dzięki niej możesz odłożyć określoną kwotę na konkretny cel jak gry, rozrywka czy zakupy. Koniec środków na karcie oznacza, że Twój limit został wyczerpany. Z kolei, jeśli w danym miesiącu nie wydasz całego budżetu, w kolejnym będziesz dysponować większą kwotą.

Innym rozwiązaniem, które pomoże Ci utrzymać się w budżecie i odłożyć przewidzianą kwotę, jest odłożenie pewnej sumy na przedpłaconą kartę kredytową. W ten sposób usuwasz środki ze swojego konta bieżącego – chroniąc je przed szybkim wydaniem – a jednocześnie masz do nich dostęp, gdyby okazały się potrzebne.

 

Doładuj swoją kartę prepaid w kilka sekund za pomocą ulubionych metod płatności i walut. Bezpośrednia dostawa na adres e-mail.

 

Przedpłacona karta kredytowa przydaje się, zwłaszcza gdy nie masz zwykłej karty kredytowej. Używając przedpłaconej karty płatniczej, nie możesz przekroczyć swojego budżetu. Co więcej, większość przedpłaconych kart kredytowych nie wymaga weryfikacji Twoich zdolności kredytowych, a na dodatek w dowolnym momencie można ich użyć do płatności u tysięcy sprzedawców w sieci i offline. Miej jednak na uwadze, że niektóre przedpłacone karty kredytowe mają okres ważności, który może wynosić od sześciu miesięcy do ponad roku. Sprawdź okres ważności karty przedpłaconej przed jej zakupem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Pamiętaj, że pilnowanie budżetu nie musi się wiązać z unikaniem zabawy. Musisz po prostu wiedzieć, jaką kwotą dysponujesz na swoje wydatki.

Oszczędzaniem może być wyzwaniem, nawet gdy korzystasz z kalkulatora budżetu miesięcznego. Poznaj więcej rad dotyczących budżetowania oraz najlepsze aplikacje do zarządzania budżetem.


Scenariusz

Kristina Kalpaklieva