< Blog

Najlepsze bezpłatne aplikacje do planowania budżetu

Cyfrowe życie
Najlepsze bezpłatne aplikacje do planowania budżetu
Cyfrowe życie

Jakie są najlepsze aplikacje do planowania budżetu w 2022 r.? Porównaj koszty, funkcje i inne elementy, aby znaleźć aplikację idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.

Jeśli szukasz metod kontrolowania wydatków, aplikacje do planowania budżetu mogą pomóc Ci na wiele różnych sposobów. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, jak i kiedy wydajesz pieniądze, a w konsekwencji maksymalnie kontrolować swój budżet. Najlepsze aplikacje do planowania budżetu mogą jednak robić jeszcze więcej.

Istnieje wiele bezpłatnych aplikacji tego typu. Znaczna część z nich ma inne funkcje i możliwości. Ponieważ tych opcji jest dużo, zapoznanie się ze wszystkimi i wybranie idealnej aplikacji może okazać się niełatwe. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę najlepszych bezpłatnych aplikacji do planowania budżetu w 2022 r.

Jak wybrać aplikację do planowania budżetu

Na co zwracać uwagę, wybierając aplikację do planowania budżetu, która najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby? Możemy wyszczególnić kilka elementów, ale generalnie warto skoncentrować się na kosztach, funkcjach i bezpieczeństwie.

  • Cena – za korzystanie z niektórych aplikacji do planowania budżetu trzeba płacić. Wiele innych oferuje opcje w wersji premium. Niektóre z tych funkcjonalności pozwolą Ci nawet za jakiś czas zaoszczędzić pieniądze. Zastanów się, czy w Twojej sytuacji warto płacić za aplikację do planowania budżetu.
  • Funkcje – ten element łączy się z pierwszym punktem. Aplikacje mogą być wyposażone w różne zestawy funkcji. Zastanów się, w jaki sposób chcesz planować budżet w swojej aplikacji. Czy chcesz planować z wyprzedzeniem i decydować, na co wydasz pieniądze, a może wolisz śledzić poniesione wydatki? Zrozumienie własnych oczekiwań w stosunku do aplikacji do planowania budżetu to główna część procesu wybierania właściwego rozwiązania.
  • Bezpieczeństwo – jest ono szczególnie ważne, jeśli planujesz połączenie kont bankowych z aplikacją do zarządzania budżetem. Wiele aplikacji tego typu oferuje pewien poziom zabezpieczeń, ale w niektórych będą one lepsze niż w innych.

Najlepsze bezpłatne aplikacje do planowania budżetu w roku 2022

Jakie są więc najlepsze aplikacje do planowania budżetu w 2022 r.? W pewnym stopniu zależy to od tego, do czego chcesz ich używać. Poniżej omawiamy pięć preferowanych przez nas aplikacji w tej kategorii, w tym zadania, w których sprawdzają się najlepiej oraz ich ewentualne wady. Aplikacje przedstawione poniżej to bezpłatne rozwiązania do zarządzania budżetem. Oferują one pewne funkcje w wersji premium, ale nie zawsze będziesz ich potrzebować.

  • Wallet – rozwiązanie zaawansowane i wszechstronne

Aplikacja Wallet oferuje najwięcej funkcji w grupie przedstawionych bezpłatnych aplikacji do planowania budżetu. To rozwiązanie aspiruje do miana najlepszego programu do zarządzania finansami dla każdego użytkownika. Umożliwia łączenie rachunków bankowych w wielu różnych krajach, a także pozwala na śledzenie wydatków bieżących i planowanie przyszłych.

Dzięki wszystkim tym funkcjom Wallet jest zaawansowanym narzędziem, przez co jego skonfigurowanie może nieco potrwać. Na szczęście aplikacja oferuje wiele porad i wskazówek, dzięki którym można ją spersonalizować zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami.

Zalety – łatwość łączenia z kontami bankowymi oraz szeroka gama funkcji, nawet w wersji bezpłatnej

Wady – skonfigurowanie aplikacji wymaga czasu i zaangażowania

  • Goodbudget – dla osób zainteresowanych praktycznym planowaniem budżetu

Aplikacja Goodbudget jest przeznaczona dla osób, które chcą skupić się na planowaniu przyszłego budżetu, a nie na śledzeniu przeszłych wydatków. Działa ona w tzw. systemie kopertowym. Oznacza to, że miesięczny dochód jest dzielony na różne kategorie, czyli koperty.

Z aplikacja Goodbudget nie można synchronizować kont bankowych, a poszczególne transakcje należy wprowadzać ręcznie. Jeśli szukasz praktycznej i bezpłatnej aplikacji do planowania budżetu, ta będzie idealna. Gdy jednak potrzebujesz rozwiązania oferującego szczegółowe informacje na temat wydatków, ta aplikacja prawdopodobnie nie spełni Twoich oczekiwań.

Zalety – dobra aplikacja do planowania przyszłych wydatków, wiele możliwości dostosowywania

Wady – brak synchronizacji oznacza, że każdą transakcję należy wprowadzić ręcznie.

  • Unsplurge – najlepsze rozwiązane do oszczędzania na wybrany cel

Unsplurge to przyjemna w użyciu aplikacja, która mocno różni się od podobnych rozwiązań. Nie jest to narzędzie do całościowego zarządzania budżetem. Jego zadaniem jest pomoc w planowaniu budżetu związanego z wybranym zakupem lub wydarzeniem oraz w oszczędzaniu na ten cel. Ta prosta w użyciu aplikacja jest dla Ciebie, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na nowy samochód, zaliczkę na dom, urlop lub ślub.

W aplikacji Unsplurge można dodawać dochody i wydatki. Następnym krokiem jest określenie swojego celu: oszczędzanie albo ograniczanie wydatków. Aplikacja pomaga w jego osiągnięciu, oferując porady i monitorując postęp.

W ten sposób Unsplurge ułatwia przejęcie kontroli na własnymi finansami, pomagając podejmowanie decyzji dotyczących większych wydatków.

Zalety – dobre rozwiązanie do oszczędzania, które jest łatwe w użyciu i pomaga osiągać założone cele

Wady – nie jest to narzędzie to całościowego planowania budżetu, aplikacja dostępna tylko w systemie iOS.

  • Mint – najpopularniejsza aplikacja do planowania budżetu

Mint to obecnie jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych aplikacji do planowania budżetu na rynku. Można do niej podłączyć karty kredytowe i debetowe, a aplikacja dzieli wydatki na kategorie. Mint umożliwia ustalanie limitów dla poszczególnych kategorii i będzie Cię ostrzegać, gdy zbliżysz się do danego pułapu.

​Aplikacja wysyła alerty w przypadku przekroczenia budżetu oraz daje możliwość śledzenia wydatków według kategorii. Analizuje również ogólny przepływ środków pieniężnych, dzięki czemu wiesz, na co wydajesz swoje pieniądze w ciągu miesiąca.

Zalety – łatwość użycia, automatyczne śledzenie wydatków, wersja bezpłatna oferuje szeroką gamę funkcji.

Wady – automatyczne synchronizowanie z kontami bankowymi działa wyłącznie w USA i Kanadzie.

  • Family Finance Tracker – prosta w obsłudze aplikacja do planowania budżetu

Nazwa mówi sama za siebie, Family Finance Tracker umożliwia wielowymiarowe zarządzanie finansami poprzez planowanie nawet kilku budżetów – zarówno na na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach.

Automatyczna synchronizacja danych gwarantuje dostęp do raportów i zestawień w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zyskujesz kompleksowy przegląd swoich finansów.

Ogromną zaletą Family Finance Tracker jest to, że może ona ułatwić grupowanie i wyszukiwanie transakcji poprzez zastosowanie hasztagów. Użytkownicy aplikacji mogą również udostępniać budżety swoim bliskim w ramach jednego konta, a wprowadzanie wydatków przebiega intuicyjnie. Family Finance Tracker nie tylko ułatwia kontrolowanie budżetu, lecz również pomaga ograniczać wydatki.

Zalety – łatwość użycia, pomoc w zmniejszaniu wydatków

Wady – aplikacja mobilna w wersji beta

Czytaj regularnie nasz blog – znajdziesz tam wiele porad dotyczących kontrolowania wydatków, w tym korzystania z przedpłaconych kart kredytowych i zmniejszania rachunków za korzystanie z telefonu komórkowego.


Scenariusz

Kristina Kalpaklieva