< Blog

Wysyłaj pieniądze za granicę bez korzystania z przelewów: Oto najlepsze rozwiązania

Cyfrowe życie
Wysyłaj pieniądze za granicę bez korzystania z przelewów: Oto najlepsze rozwiązania
Cyfrowe życie

Poznaj najlepsze sposoby wysyłania pieniędzy (i ich równowartości) za granicę, gdy nie można skorzystać z tradycyjnego przelewu pieniężnego.

Miliony ludzi na całym świecie polegają na pieniądzach, które przesyłają im krewni pracujący w innym kraju.

Istnieje wiele sposobów wysyłania pieniędzy za granicę, jednak niektóre popularne rozwiązania mogą być kosztowne lub trudnodostępne. W niniejszym artykule przedstawimy alternatywne sposoby wspierania bliskich, które można użyć, pracując za granicą.

 

Świat kręci się wokół przelewów pieniężnych

Przelewy pieniężne są istotną częścią gospodarki wielu państw. Każdego roku migranci ekonomiczni wysyłają do domów ponad 500 miliardów dolarów.

Diaspora indyjska przysyła do swojego ojczystego kraju więcej pieniędzy, niż ten zarabia na eksporcie diamentów, ubrań i ryżu razem wziętych. Środki przysyłane do ojczyzny przez filipińskich imigrantów stanowią niemal 10% jej gospodarki. Migranci z Gwatemali wysyłają do swoich domów łącznie więcej pieniędzy niż ich kraj zarabia na eksporcie bananów.

Podobne sytuacje występują nawet w Unii Europejskiej, gdzie rumuńscy rezydenci pracujący w innych państwach członkowskich wysyłają do ojczyzny więcej gotówki, niż Rumunia otrzymuje z eksportu aut i elektroniki.

Kraje, do których trafia najwięcej przelewów pieniężnych:

 1. Indie 77,4 mld USD
 2. Meksyk 40,6 mld USD
 3. Egipt 29,6 mld USD
 4. Filipiny 26,3 mld USD
 5. Pakistan 26 mld USD
 6. Bangladesz 21,7 mld USD
 7. Nigeria 17 mld USD
 8. Gwatemala 11,3 mld USD
 9. Indonezja 9,4 mld USD
 10. Dominikana 8,2 mld USD

Źródło: Bank Światowy, 2020 r.

 

Najpopularniejsze sposoby wysyłania pieniędzy

Zagraniczni pracownicy przesyłają do domu różne sumy pieniędzy. Najczęściej przekazywana kwota to około 200 USD.

Wśród najpopularniejszych sposobów przesyłania gotówki za granicę można wyróżnić przelewy bankowe, przekazy pocztowe, pieniężne i przelewy na telefon.

 • Banki

Najczęstszym sposobem wysyłania pieniędzy za granicę są przelewy bankowe. Przyczyny popularności tego rozwiązania są dosyć oczywiste. Wysyłanie gotówki bezpośrednio z mobilnej aplikacji bankowej na zagraniczne konto bankowe jest niezwykle wygodne.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że jest to najdroższa opcja. Może też być dosyć powolna. Środki mogą się pojawić na koncie odbiorcy nawet po kilku dniach.

 • Instytucje oferujące przekazy pieniężne

Obok systemu bankowego częstym wyborem są poczty i firmy oferujące przekazy pieniężne. Rozwiązanie to jest banalnie proste – wręczamy gotówkę pracownikowi danej instytucji w jednym kraju, a po kilku minutach pieniądze są dostępne do odbioru w kraju docelowym.

Możesz też przekazać środki przez internet, wykorzystując kartę kredytową, debetową lub przekaz pocztowy. Osoba po drugiej stronie może odebrać gotówkę w odpowiedniej placówce.

Firmy oferujące przekazy pieniężne stworzyły imponujące ogólnoświatowe sieci. Praktycznie każda osoba na świecie mieszka w pobliżu urzędu pocztowego bądź placówki firmy Western Union. Na dodatek usługa taka jest tańsza od przelewu bankowego, a pieniądze są dostępne niemal natychmiast.

 • Przelewy na telefon

W wielu krajach dostępne są przelewy na telefon.

Rozwiązania takie jak kenijskie M-Pesa przetarły drogę dla mobilnych usług finansowych wykorzystujących wiadomości SMS i kod PIN. Za niewielką opłatą odbiorcy mogą odebrać gotówkę w odpowiednich placówkach oraz sklepach.

Pieniądze można wysłać na numer telefonu za pomocą tradycyjnych przelewów oraz usług internetowych.

 

Prawdziwy koszt przekazów pieniężnych

Koszty wysłania pieniędzy za granicę mogą się znacząco różnić. Jednym z powodów, dla których ludzie przepłacają, jest wymiana małych kwot. Im większą kwotę wysyłasz, tym mniej płacisz. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wysokich kosztów.

 • Ukryte opłaty

Głównym powodem, dla którego przekazy pieniężne są bardzo kosztowne, jest trudność w porównywaniu cen. Operatorzy przekazów pieniężnych często twierdzą że pobierają tylko jedną opłatę – bądź też, że nie pobierają jej wcale. Jednak nigdy nie jest to zgodne z prawdą. Opłata zawsze jest uwzględniona w kursie wymiany.

Na jej wysokość składa się kilka czynników. Istotne jest państwo, do którego wysyłasz środki. Podobnie jak waluty, pomiędzy którymi dokonujesz wymiany. Wysyłasz gotówkę? Na konto bankowe? To wszystko ma znaczenie.

Typowy przekaz w wysokości 200 USD może wyglądać następująco:

 • Odbiorca otrzyma: 195 USD (w walucie obcej)
 • Opłata za przekaz: 10 USD
 • Opłata za wymianę waluty: 5 USD
 • Łącznie do zapłaty: 210 USD

Opłata za wymianę waluty jest jednak ukryta. Klienci widzą tylko opłatę za przekaz i kwotę w walucie docelowej. Zazwyczaj wygląda to tak:

 • Chcę wysłać: 200 USD
 • Opłata za przekaz: 10 USD
 • Odbiorca otrzyma: 838,04 PLN

Opłata za wymianę waluty jest odliczana od kwoty w walucie obcej. Trudno porównywać ceny, gdy koszty są ukrywane w taki sposób.

 • Koszty wysłania pieniędzy za granicę mogą się znacząco różnić

Według Banku Światowego średni koszt przekazania 200 USD na świecie to 12,60 USD czyli 6,3%.

Aby przesłać 200 USD w gotówce, należy zazwyczaj zapłacić od 8 do 10 USD, a marża może wynieść do 6 USD. Przelewy cyfrowe są tańsze. Przekazanie 200 USD będzie w tej formie tańsze średnio o 4 USD. Koszt przelewu cyfrowego wynosi poniżej 10 USD w porównaniu do 13 USD w przypadku gotówki:

 • Koszt wysłania 200 USD
 • Bank 20,80 USD
 • Urząd pocztowy 17,00 USD
 • Przekaz pieniężny 10,88 USD
 • Operator komórkowy 6,12 USD

Źródło: Bank Światowy, 2021 r.

Należy też zauważyć, że bardziej opłaca się także przesyłanie większych sum. Średni koszt wysłania 500 USD wynosi około 8,50 USD, czyli o jedną trzecią mniej niż w przypadku 200 USD

 

Kiedy usługi przekazów pieniężnych są kiepskim wyborem?

Poza kosztami również inne kwestie mogą się okazać przeszkodą w korzystaniu z przekazów pieniężnych.

 • Dokumenty tożsamości

Usługi oferujące przekazy pieniężne mogą być trudnodostępne dla migrantów ekonomicznych lub osób, którym wysyłane są pieniądze. Surowe przepisy wiążą się zwykle z koniecznością okazywania dokumentów.

Dane potrzebne do nadania przekazu pieniężnego mogą być różne, ale zazwyczaj konieczne jest posiadanie ważnego dowodu tożsamości. W celu wysłania pieniędzy przez operatora przekazów pieniężnych w Wielkiej Brytanii lub UE, konieczny jest jeden z następujących dokumentów:

 • Ważny, podpisany paszport
 • Ważne pełne prawo jazdy (Wielka Brytania)
 • Dowód osobisty UE/EOG
 • Kartę pobytu UE/EOG
 • Paszport tymczasowy

Bez dowodu tożsamości przesłanie pieniędzy tradycyjnym przekazem jest niemożliwe. Dotyczy to także wysyłania pieniędzy na numer telefonu przez operatora przekazów pieniężnych.

Wspomniane ograniczenia dotyczą też odbiorcy. W większości państw w urzędach pocztowych i placówkach firmy oferujących przekazy gotówkowe nie można odebrać pieniędzy bez okazania dowodu tożsamości.

 • Uciążliwość

Wysyłanie i odbieranie gotówki na poczcie lub w oddziale firmy świadczącej przekazy pieniężne może być niewygodne.

Wysyłanie pieniędzy za pomocą usług takich jak Western Union jest co prawda szybkie, jednak podróż do najbliższego oddziału może zmarnować sporo Twojego cennego czasu.

 • Brak kontroli

Gotówka jest niezastąpiona. Ale co, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje wsparcie finansowe jest wykorzystywane w konkretnym celu? A może nie chcesz, aby zostało zmarnowane?

Gdy wysyłasz gotówkę, kontrolowanie sposobu, w jaki zostanie wydana, jest trudne. Po jej odebraniu, decyzja co z nią zrobić należy do odbiorcy.

 

Inne sposoby przesyłania pieniędzy: Wyślij ich równowartość

Wielu problemów z przekazami pieniężnymi można uniknąć, gdy zamiast pieniędzy wyśle się ich równowartość.

Koncepcja stojąca za wysyłaniem równowartości kwoty jest prosta. Może oznaczać doładowanie telefonu komórkowego w innym kraju lub przesłanie internetowej karty podarunkowej, którą można wykorzystać lokalnie.

Doładuj swoją kartę prepaid w kilka sekund za pomocą ulubionych metod płatności i walut. Bezpośrednia dostawa na adres e-mail.

Te alternatywy dla nie podlegają tym samym ograniczeniom dotyczącym dowodów tożsamości co przekazy gotówki.

Możesz wysłać równowartość kwoty w dowolne miejsce o dowolnej porze, a odbiorca natychmiast ją otrzyma. Kraj i waluta nie grają roli.

Przesyłanie równowartości pieniędzy jest znacznie bardziej elastyczną formą wspierania bliskich w innym kraju. Może też być dobrym sposobem upewnienia się, że pieniądze zostaną użyte wyłącznie w określonym celu.

Pamiętaj, że w przypadku zmiany waluty wciąż płacisz koszt jej wymiany.

 • Doładowania telefonów

Możesz bezpośrednio doładować telefon osoby mieszkającej za granicą. To jeden z najlepszych sposobów regularnego przekazywania pieniędzy komuś, bez potrzeby płacenia za międzynarodowy przekaz pieniężny. Na dodatek odbiorca nie musi iść do placówki, aby odebrać gotówkę, a dodatkowo będzie dzięki temu mógł pozostawać z Tobą w kontakcie.

 • Karty podarunkowe i przedpłacone

Dzięki kartom podarunkowym można łatwo przesłać gotówkę. Istnieje kilka rozwiązań do wyboru zależnie od państwa. Odbiorca natychmiast otrzyma wiadomość e-mail i będzie mógł od razu skorzystać z otrzymanych środków.

To rozwiązanie jest szalenie elastyczne. Amazon Pay może być na przykład używany w Indiach do płatności za media, telewizję kablową, ubezpieczenia, a nawet do opłacania lokalnych podatków. Gdy wyślesz kartę podarunkową Amazon Pay, jej odbiorcy będą mogli od razu wykorzystać całość kwoty.

Jeśli zdecydujesz się wysłać kartę podarunkową Visa, Twoi bliscy będą mieli jeszcze większą swobodę korzystania ze znajdujących się na niej środków.

Możesz też wysyłać pieniądze na adres e-mail, korzystając z kart przedpłaconych oferujących zalety karty kredytowej bez związanych z nimi problemów. Możesz zasilić taką kartę z wyprzedzeniem i używać jej jak zwykłej karty kredytowej czy debetowej. Dostępne opcje możesz porównać tutaj.

 

Jak oszczędzać na przekazach pieniężnych?

Wymiana waluty zawsze wiąże się z kosztami. Oto kilka rad, które pozwolą Ci zaoszczędzić podczas wysyłania pieniędzy:

 • Wysyłaj większe kwoty – taniej jest wysłać 500 dolarów niż 200.
 • Znajdź opłatę – nie daj się zwieść, gdy operator danej usługi twierdzi, że nie pobiera opłat.
 • Sprawdź kurs wymiany – użyj kalkulatora walutowego, na przykład w serwisie money.pl, aby sprawdzić bieżący kurs.
 • Przesyłaj równowartość – zamiast pieniędzy wysyłaj ich równowartość, aby uniknąć straty czasu i niepotrzebnych formalności.

Scenariusz

Kristina Kalpaklieva