< Blog

Jaką kartę kredytową wybrać dla małych firm

Mądre wydatki
Jaką kartę kredytową wybrać dla małych firm
Mądre wydatki

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, posiadanie firmowej karty kredytowej może mieć kilka zalet. Wybór właściwej karty, a nawet samego jej rodzaju, może być jednak trudnym zadaniem. Na szczęście niniejszy poradnik powstał właśnie po to, aby doradzić w wyborze karty kredytowej odpowiedniej dla Twojej działalności.

Jak wybrać kartę kredytową dla działalności gospodarczej? Najpierw należy się zastanowić, do czego będzie wykorzystywana karta kredytowa. Chcesz uprościć księgowość? Potrzebujesz dodatkowej siły nabywczej? Tylko ty będziesz jej używać, czy może będą z niej też korzystać inni pracownicy?

To, która karta kredytowa jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie zależy od Twoich odpowiedzi na powyższe pytania. Świadomość własnych potrzeb pozwoli Ci dokonać właściwego wyboru.

Najpierw zastanowimy się, czy w ogóle potrzebujesz karty biznesowej – być może Twoja osobista karta w zupełności Ci wystarczy. Później omówimy różne rodzaje kart płatniczych dla biznesu oraz to, która może najlepiej spełniać Twoje potrzeby. Ustalimy, na co należy zwracać uwagę, wybierając kartę kredytową dla małego biznesu. Na koniec przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, rozwiązania skierowane do małych firm.

 

Po co używać karty kredytowej dla biznesu?

Czy musisz używać karty kredytowej dla firm? Mówiąc krótko: nie. W większości przypadków konsumenckie karty kredytowe i karty dla biznesu działają podobnie. Wiążą się z podobnymi kosztami obsługi, a wydatek na kupione za nie rzeczy można ująć w koszty działalności – o ile weźmiesz fakturę.

Skoro produkty te są tak podobne, po co w ogóle zastanawiać się nad kartą biznesową? Jakie są zalety kart kredytowych dla działalności gospodarczej?

Wyższe limity kredytowe – Dla większości osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ta zaleta będzie jedną z najważniejszych. Wiele kart kredytowych dla małych firm oferuje wyższy limit kredytowy niż karty konsumenckie. Wynika to z faktu, że obok Twoich dochodów i oceny ryzyka kredytowego, bank bierze również pod uwagę przepływ gotówki w ramach Twojej działalności. W tym wpisie dowiesz się więcej o tym, jak najlepiej wykorzystać aplikację karty kredytowej dla działalności gospodarczej.

Korzyści dla księgowości – Jeśli nie interesują Cię wyższe limity kredytowe, może Cię zaciekawić informacja, że karty kredytowe dla biznesu mogą Ci pomóc w prowadzeniu księgowości. Rozdzielenie wydatków na firmę od wydatków prywatnych ułatwia rozliczanie działalności. Dzięki temu szybciej się zorientujesz, które wydatki możesz wrzucić w koszta.

Konkretne korzyści dla działalności gospodarczej – karty kredytowe często zapewniają zniżki na niektóre produkty i usługi. Dotyczy to na przykład biletów lotniczych czy płatności w restauracjach. Karty kredytowe dla firm często specjalizują się z kolei w premiach dla… zgadza się – firm. Może na przykład chodzić o rachunki telefoniczne, koszty materiałów itd. Jeśli chcesz wykorzystywać kartę kredytową w działalności gospodarczej, sprawdź jakie bonusy oferuje i zastanów się, czy z nich skorzystasz.

Przeczytaj więcej o zaletach i wadach firmowych kart kredytowych tutaj.

 

Na co należy zwracać uwagę, wybierając kartę kredytową dla małego biznesu

Kwestia przydatności karty kredytowej dla danej firmy jest mocno subiektywna. Głównym czynnikiem jest Twoja branża. Należy pamiętać, że nie wszystkie karty kredytowe dla działalności gospodarczej są takie same. Decydując, która karta kredytowa najlepiej się sprawdzi w Twojej firmie, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Czy opłata za obsługę karty jest atrakcyjna dla Twojej firmy?

Większość kart kredytowych wiąże się z miesięczną opłatą za obsługę karty. Nie inaczej jest w przypadku kart kredytowych dla firm. Dlatego warto się upewnić, że Twoja działalność nie straci w wyniku tej opłaty. Im większą prowadzisz firmę, tym więcej sensu będzie miało posiadanie drogiej karty kredytowej. Szczególnie, jeśli oferuje ona sporo wartości dodanej.

Jak duża jest premia za wyrobienie karty?

Jedną z form, jaką może przyjąć ta wartość dodana jest bonus za założenie karty. W przypadku większości firm, wydatki będą wyższe niż u osób fizycznych. Jest to odzwierciedlone w wysokości miesięcznej opłaty, limitu kredytowego i bonusu za założenie karty. Dlatego niezwykle ważne jest porównanie poszczególnych kart kredytowych i związanych z nimi wartości dodanych.

Jakie nagrody kumulujesz?

Część najbardziej atrakcyjnych kart kredytowych dla małych firm nagradza częste używanie punktami w ramach różnych programów lub usługą cashback.

Jakie dodatkowe korzyści oferuje karta?

Duża część kart kredytowych oferowanych małym firmom zapewnia różne rabaty i inne korzyści. Opłacalność danej karty zależy od profilu biznesowego firmy. Przykładowo karta oferująca liczne korzyści związane z podróżowaniem zapewni najwięcej korzyści biznesmenowi, który dużo podróżuje.

Ile osób korzysta z karty?

Z karty kredytowej korzystać będziesz tylko Ty? A może Twoi pracownicy również będą mieli do niej dostęp? Potrzebujesz kilku kart? Wyrobienie kilku kart kredytowych dla małej firmy będzie bardziej kosztowne. Jednak jeśli Twoi pracownicy potrzebują możliwości płacenia kartą, ten dodatkowy wydatek może się opłacać.

Jaki jest poziom obsługi klienta wystawcy karty?

W niektórych przypadkach dobra obsługa klienta oferowana przez wystawcę Twojej karty kredytowej znacznie ułatwi Ci życie. Nie pozwól, żeby coś tak banalnego jak kiepska pomoc techniczna przeszkodziła Ci w prowadzeniu interesów.

 

Rodzaje kart płatniczych dla biznesu

Podobnie jak karty dla osób fizycznych, biznesowe karty płatnicze mają wiele odmian: karty obciążeniowe, karty przedpłacone i zwykłe karty kredytowe. Poniżej opiszemy wszystkie rodzaje, wraz z ich wadami i zaletami.

Karty obciążeniowe

W przypadku kart obciążeniowych (charge) nie ma limitu kredytowego (co nie oznacza, że użytkownik nie ma limitu wydatków), dlatego co miesiąc należy spłacać całość środków wykorzystanych w okresie rozliczeniowym. To rozwiązanie przydaje się, jeśli nieregularny przepływ gotówki negatywnie wpływa na limit kredytowy Twojej zwykłej karty kredytowej. Więcej informacji o zaletach kart obciążeniowych znajdziesz tutaj.

Karty kredytowe

Karty te zapewniają również wstępny okres RRSO 0%, który nie jest dostępny dla kart obciążeniowych.

Karty przedpłacone

Karty przedpłacone nie oferują żadnej formy debetu. Oznacza to, że są najtańszą z dostępnych opcji. Świetnie sprawdzają się też przy ograniczaniu wydatków. Karty przedpłacone można łatwo kupić i doładować. Wiele z nich można dostać na Recharge.com. Odwiedź naszą stronę z kartami przedpłaconymi, aby odkryć naszą ofertę.

 

Najlepsze karty płatnicze dla biznesu

Na tym etapie jest już chyba jasne, że wybór najlepszej karty kredytowej, jest niezwykle złożoną kwestią. Pomimo tego, wybraliśmy trzy dobre rozwiązania dla małych firm. Dzięki tej liście możesz zacząć swoje poszukiwania idealnej karty kredytowej dla drobnej działalności gospodarczej.

Karta Mastercard World Business od Getin Bank – elastyczność i niskie koszty

Oferowana przez Getin Bank karta kredytowa Mastercard World Business to połączenie długiego okresu bezodsetkowego (59 dni) i niskiego oprocentowania (7,2%). Opłaty za kartę wynoszą 0%, jeśli w trakcie miesiąca kalendarzowego zostaną wykonane bezgotówkowe transakcje na łączną kwotę co najmniej 1500 PLN. W przypadku braku opłat na wymaganą kwotę, pobierana jest miesięczna opłata za obsługę karty, a jej wysokość to 15 PLN.

Wśród elastycznych rozwiązań można wyróżnić możliwość wyboru dnia zakończenia cyklu rozliczeniowego (5, 10,15, 20, 25 bądź ostatni dzień miesiąca). Dodatkowo, do wyrobienia karty nie jest wymagane posiadanie konta firmowego w banku.

Użytkownicy tej karty mogą korzystać z programu lojalnościowego Mastercard Bezcenne Chwile pozwalającego zbierać punkty za transakcje i wymieniać je na nagrody. Inną wartością dodaną są rabaty dostępne w ramach programu Buy and Smile.

To dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na dłuższym okresie bezodsetkowym oraz wyborze niestandardowego dnia zakończenia cyklu rozliczeniowego.

Karta MOTO Biznes od Pekao S.A. – odpowiednie rozwiązanie dla firm korzystających z aut

Bank Pekao S.A. ma w swojej ofercie kartę kredytową MOTO Biznes, która powinna doskonale się sprawdzić w przypadku firm posiadających samochód – lub nawet flotę aut. Z kartą związany jest pakiet ubezpieczeniowy: assistance medyczny, car assistance, a także pakiet usług concierge, z kolei w przypadku użycia karty Moto Biznes na stacjach paliw w Polsce następuje zwrot 0,3% łącznej wartości transakcji (maksymalnie 50 PLN).

Istnieje możliwość wydania dowolnej liczby kart z osobnymi limitami przypisanymi dla każdego z pracowników

Użytkownicy karty Moto Biznes mogą korzystać z rabatów u partnerów programu „Galeria Rabatów”, wśród których są firmy z branży transportowej i motoryzacyjnej.

Do wyrobienia tej karty konieczne jest otwarcie konta firmowego w banku Pekao S.A. Okres bezodsetkowy dla tej karty wynosi 56 dni, a oprocentowanie 14%. Miesięczna opłata za obsługę karty to 15 PLN, jednak aby jej uniknąć, wystarczy dokonać jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. W przypadku karty MOTO Biznes poza oczywistymi zaletami dla posiadaczy aut, warto pamiętać, że do uniknięcia opłaty miesięcznej wystarczy dowolna płatność bezgotówkowa kartą.

BITSA – idealna przedpłacona karta płatnicza dla małych biznesów

Jeśli szukasz karty płatniczej dla małej działalności gospodarczej, ale nie chcesz zaciągać kredytów, idealnym rozwiązaniem będzie karta BITSA. Dzięki niskiej opłacie rocznej i brakowi opłaty początkowej, korzystanie z tej karty jest najtańsze.

Karty przedpłacone, takie jak BITSA, jeszcze lepiej sprawdzają się, gdy prowadzisz małą firmę, której pracownicy potrzebują kart płatniczych podczas podróży. Jak kontrolować takie wydatki, nie korzystając z głównego konta firmy?

Zdobycie i korzystanie z karty BITSA jest niezwykle proste. Nie potrzebujesz oceny zdolności kredytowej. Możesz kupić cyfrową przedpłaconą kartę kredytową w ciągu kilku minut.

Doładowanie karty przedpłaconej jest równie proste. Odwiedź stronę karty BITSA na witrynie Recharge.com. Wybierz kwotę i zapłać za pomocą ulubionej metody płatności. W ciągu 30 minut otrzymasz swój kod. Wprowadź kod na stronie lub w aplikacji BITSA, a Twoje konto zostanie natychmiast zasilone.


Scenariusz

Luuk van Roosmalen