< Blog

Jakie są składowe oszustwa internetowego i w jaki sposób je skutecznie rozpoznawać?

Bezpieczeństwo w Internecie
Jakie są składowe oszustwa internetowego i w jaki sposób je skutecznie rozpoznawać?
Bezpieczeństwo w Internecie

Kwestia bezpieczeństwa w sieci z każdym miesiącem przybiera na znaczeniu. Coraz większa aktywność w internecie sprawia, że możemy znaleźć się na wirtualnym celowniku cyberprzestępców. Zapewne większość osób choć raz słyszała mrożące krew w żyłach historie o ofiarach oszustw w sieci, które straciły dorobek życia. Możesz sądzić, że ten problem nie dotyczy Ciebie, jednak to nieprawda. […]

Kwestia bezpieczeństwa w sieci z każdym miesiącem przybiera na znaczeniu. Coraz większa aktywność w internecie sprawia, że możemy znaleźć się na wirtualnym celowniku cyberprzestępców. Zapewne większość osób choć raz słyszała mrożące krew w żyłach historie o ofiarach oszustw w sieci, które straciły dorobek życia. Możesz sądzić, że ten problem nie dotyczy Ciebie, jednak to nieprawda.

Nie należy jednak popadać w rozpacz – kilka sprawdzonych wskazówek pozwoli Ci skutecznie walczyć z czyhającymi w sieci niebezpieczeństwami. W jaki sposób? Tłumacząc sposoby działania scamerów. Dzięki uzyskanej wiedzy zabezpieczysz w sieci nie tylko swoje dane osobowe, lecz również finanse.

Poniżej zebraliśmy główne składowe wiadomości scam.

Część 1: Scamerzy robią co w ich mocy, aby zyskać wiarygodność

Jakiś czas temu w internecie grasowały zastępy nigeryjskich książąt, proszących o wsparcie finansowe. Rozsyłane przez nich wiadomości, inaczej niż ma to miejsce dziś, najeżone były literówkami i błędami gramatycznymi. Współcześni scamerzy dokładają wszelkich starań, aby ich komunikaty nie budziły żadnych wątpliwości. Wykorzystują w tym celu dwie metody: powołując się na rzeczywiste sytuacje i inwestując w autorskie systemy weryfikacji.

  • Scamerzy odwołują się do sytuacji, które mogą spotkać każdego z nas

Phishing zyskuje na wiarygodności i stoją za tym już nie tylko lepsze grafiki oraz poprawniejsze użycie języka. Zmienił się również charakter rozsyłanych wiadomości. Obiecujące złote góry komunikaty stały się pieśnią przeszłości. Obecnie scamerzy starają się zbliżyć do Ciebie, podsuwając historie, które faktycznie mogą mieć miejsce. Mogą one dotyczyć opłacania mandatów czy należności w Urzędzie Celnym za przesyłkę zza granicy. Warto przy tym pamiętać, że instytucje rządowe i firmy niezwykle rzadko wystosowują prośby o uiszczenie opłat drogą e-mailową. Jeśli masz choć cień wątpliwości, najlepiej zadać pytanie u źródła, kontaktując się bezpośrednio z organizacją lub przedsiębiorstwem, w imieniu którego została wysłana wiadomość.

  • Scamerzy dysponują własnymi systemami weryfikacji

Oszuści internetowi doskonale wiedzą, że starasz się zachowywać ostrożność. Mają swoje sposoby na to, aby obrócić przezorność przeciwko Tobie. Potrafią na przykład podszyć się pod identyfikator rozmówcy, sprawiając wrażenie, że konkretny podmiot faktycznie próbuje się z Tobą skontaktować. Sprawdzanie numeru niewiele daje, bowiem wszystko wygląda tak, jak powinno. Dobrym sposobem na uniknięcie tego rodzaju pułapki jest skontaktowanie się z firmą, rzekomo w imieniu której działają scamerzy. Jeśli ktoś wysyła do Ciebie wiadomości tekstowe, nie odpowiadaj na nie. Zamiast tego skontaktuj się bezpośrednio z działem obsługi klienta danej firmy. Tam otrzymasz informację czy otrzymana przez Ciebie wiadomość jest autentyczna. Jeśli nie została przesłana przez dany podmiot, to dzięki ostrożności udało Ci się wyślizgnąć z rąk oszustów.

Część 2: Scamerzy próbują zdobyć kredyt zaufania

Jedną, choć nie jedyną, z kart przetargowych oszustów internetowych jest zaufanie. Scamerzy będą się kreować na najmilszych i najcierpliwszych ludzi, jakich spotkasz w sieci. Doskonale zdają sobie sprawę, że im bardziej im zaufasz, tym łatwiej uzyskają coś w zamian. Potrafią poświęcić dużo czasu, aby zbudować więź z osobą, którą planują oszukać.

Scamerzy starają się zdobywać ufność, przyjmując tożsamość ważnej lub budzącej szacunek postaci – może to być osoba zajmująca się zwalczaniem nadużyć finansowych lub funkcjonariusz policji. Spróbują wykreować złudne wrażenie równowagi sił, używając w tym celu języka utrzymanego w tonie usprawiedliwiającym. Będą podkreślać, jak jest im przykro, że zajmują Twój czas, a także okażą zrozumienie względem towarzyszących Ci wątpliwości. Wszystko po to, aby wzbudzić współczucie. Napotkawszy wahanie, będą cierpliwie wszystko wyjaśniać i mogą przekierować Cię do fałszywego systemu weryfikacji. Prośba o ujawnienie danych osobowych lub przekazanie pieniędzy następuje wyłącznie po zdobyciu pełnego zaufania potencjalnej ofiary.

Część 3: Scamerzy próbują działać jak najszybciej

Innym sposobem na omamienie jest ponaglanie poprzez podkreślanie pilnego charakteru danej sprawy. Decyzję musisz podjąć tu i teraz. Może to być coraz krótszy czas na skorzystanie z bajecznie wyglądającej okazji lub budowanie poczucia zagrożenia – jeśli nie podejmiesz natychmiastowego działania, stracisz dorobek życia.

Przymus podjęcia błyskawicznej decyzji często uniemożliwia krytyczne spojrzenie na sytuację, w której się znaleźliśmy. Otrzymanie prośby o pilną interakcję powinno od razu budzić podejrzenia, szczególnie w sytuacji, gdy prowadzi ona do niezwykle pozytywnych lub negatywnych skutków. Pamiętaj, lepiej nie skorzystać z jakiejś zniżki, niż paść ofiarą scamu. Zawsze staraj się weryfikować udostępniane przez oszustów informacje.

Część 4: Scamerzy grają na emocjach

Ludzie nie są maszynami, podejmują decyzje, opierając się na emocjach. Czasami jednak mogą one obrócić się przeciwko nam. Scamerzy doskonale o tym wiedzą i dlatego próbują wzbudzić współczucie.

Robią to również, poruszając sprawy wywołujące lęk. Wizja wiszącego nad nami zagrożenia może sparaliżować krytyczne myślenie. Może to być na przykład powiadomienie e-mailowe dotyczące używanej przez Ciebie aplikacji, które ostrzega, że jeśli nie podejmiesz natychmiastowego działania, Twoje konto zostanie usunięte w ciągu 24 godzin. Dodane do wiadomości linki z przekierowaniem na stronę, za pomocą której można rozwiązać problem, w rzeczywistości zawierają złośliwe oprogramowanie. Pośpiech i manipulowanie emocjami mają jeden cel – zmusić do odruchowego działania.

Infographic - Online scam

Słowem podsumowania

Wiesz już, jakie sztuczki są wykorzystywane przez scamerów. Jak jednak chronić się przed ich aktywnością?

  • Twoją czujność powinno wzbudzić otrzymanie pilnej prośby, np. o przesłanie czegokolwiek drogą e-mailową lub kliknięcie linku.

  • Zakładaj, że otrzymana wiadomość e-mail lub telefon nie muszą pokrywać się z prawdą. Staraj się sprawdzać otrzymane informacje za pomocą innych, niedostępnych dla scamerów kanałów.

  • Przed kliknięciem łącza lub odpowiedzią na wiadomość upewnij się, że adres e-mail nadawcy treści i zawarte w niej linki nie wzbudzają podejrzeń.

  • Spodziewaj się niespodziewanego – Twoją czujność powinny budzić nieoczekiwane telefony lub wiadomości.

  • Niech nie zmyli Cię identyfikator rozmówcy – oszuści mogą podszywać się pod konkretne numery, zyskując w ten sposób Twoje zaufanie.

  • Śpiesz się powoli i nie trać zimnej krwi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skomunikuj się w inny sposób z firmą lub organizacją, która rzekomo się z Tobą kontaktuje.


Scenariusz

Ravian Ruys