< Blog

Roaming za granicą – niezbędnik każdego podróżnika

W kontakcie
Roaming za granicą – niezbędnik każdego podróżnika
W kontakcie

Co warto wiedzieć na temat roamingu za granicą? Jak kontrolować wydatki na telefon, przebywając w innym kraju? Wyjaśnimy to w tym tekście!

Planujesz wakacje lub podróż biznesową do jednego z europejskich krajów? A może układasz sobie życie za granicą? W takim razie pewnie się zastanawiasz, z jak wysokimi kosztami za korzystanie z telefonu przyjdzie Ci się zmierzyć. Roaming to usługa polegająca na używaniu swojego numeru telefonicznego za granicą, np. w obrębie Unii Europejskiej.

Czym jest roaming?

Twój telefon towarzyszy Ci podczas każdej zagranicznej podróży, łącząc się z lokalnymi sieciami za pomocą różnych operatorów. Zapewne rzuciło Ci się w oczy, że za każdym razem, gdy lądujesz w innym kraju lub przekraczasz jego granicę, podróżując autem, pociągiem czy promem, otrzymujesz komunikat o zmianie sieci.

Dzięki temu możesz nawiązywać i odbierać połączenia głosowe oraz wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe. Przed 1 lutego 2020 r. wszyscy operatorzy na terenie Unii Europejskiej naliczali w jej obrębie takie same opłaty, jak w danym kraju. Po tej dacie nastąpiły pewne zmiany – wiążą się one z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z UE. Wielka Brytania wpadła do 2 Strefy roamingowej, co z kolei oznaczało zmiany w ofertach operatorów.

Koszty roamingu za granicą

Gwarancja bezpłatnego roamingu obowiązuje na terenie wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Oznacza to, że wybierając się na teren Zjednoczonego Królestwa, należy spodziewać się wyższych kosztów za połączenia z Polską. Czy aby na pewno?

Okazuje się, że polscy operatorzy sieci komórkowych idą, przynajmniej na razie, użytkownikom na rękę, oferując atrakcyjne promocje. Od 1 stycznia 2021 r. największe sieci umożliwiają wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości SMS i korzystanie z internetu na terenie Wielkiej Brytanii w takiej samej cenie.

Wyjazd za granicę a roaming – co warto wiedzieć?

Przebywając w obrębie Unii Europejskiej, poniesiesz takie same koszty korzystania z usług telefonicznych, jak w kraju. Należy przy tym pamiętać, że w planach roamingowych obowiązują pakiety transmisji danych, dlatego warto się upewnić, że nie zostaniemy nagle odcięci od internetu. Pomocną dłoń wyciągają operatorzy sieci komórkowych, którzy po wyczerpaniu 80% dostępnego limitu danych wysyłają wiadomość z powiadomieniem.

Kolejny komunikat zostaje wysłany po wykorzystaniu 100% dostępnego pakietu danych. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące korzystania z telefonu za granicą, przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z warunkami świadczenia usług roamingowych przez danego operatora.

Jak unikać wyższych rachunków wynikających z korzystania z telefonu w podróży?

Jeśli często podróżujesz za granicę lub podczas wizyty w innym kraju planujesz często korzystać z telefonu komórkowego, nie zapominaj o związanych z tym kosztach. Dobrym sposobem na zapanowanie nad wydatkami jest korzystanie z przedpłaconej karty SIM.

Spędzając więcej czasu w konkretnym kraju, najprościej jest używać taniego telefonu z lokalną kartą SIM, którą można w dowolnej chwili zasilić. Brak środków? Nie ma problemu, wystarczy zrobić doładowanie! Kolejnym z argumentów przemawiających za korzystaniem z niedrogiego telefonu z kartą prepaid jest mniejszy stres w przypadku utraty urządzenia.

Jak zasilać telefoniczną kartę przedpłaconą?

Po co się martwić kupowaniem środków w trakcie podróży, skoro można nabyć je wcześniej? Dzięki Recharge.com zaopatrzysz się w kartę przedpłaconą do smartfona z dowolnego miejsca na świecie, a następnie wykorzystasz u wybranego operatora sieci komórkowej. Ustal swój budżet na telefon i zasil konto określoną kwotą – dzięki temu będziesz trzymać wydatki w ryzach.

Co w przypadku, gdy środki wyczerpią się szybciej niż zakładasz, a konto zacznie świecić pustkami? Jednym z atutów karty przedpłaconej jest fakt, że można ją szybko i prosto zasilić przez internet. Niezależnie od tego, czy jesteś w kraju czy za granicą, kupując doładowanie na Recharge.com, niemal natychmiast otrzymasz wiadomość e-mailową z gotowym do użycia kodem doładowania.

 

Korzystaj z bezpłatnego połączenia Wi-Fi

Jeśli zatrzymujesz się w hotelu, który oferuje darmowe łącze Wi-Fi, możesz z niego korzystać, oszczędzając w ten sposób pakiet danych. Użyj go do oglądania ulubionych seriali, przesyłania wakacyjnych fotek swoim bliskim, wysyłania wiadomości na WhatsApp czy prowadzenia rozmów online. Łącząc się przez hotelowe Wi-Fi z siecią, możesz sporo zaoszczędzić i miło spędzić czas.


Scenariusz

Kristina Kalpaklieva