< Blog

Oszczędzanie pieniędzy: 5 sposobów na obniżenie wydatków

Mądre wydatki
Oszczędzanie pieniędzy: 5 sposobów na obniżenie wydatków
Mądre wydatki

Wykorzystaj nasze sprawdzone wskazówki i przekonaj się, jak mądre zarządzanie pieniędzmi pomaga je oszczędzać. Od aplikacji wspierających zarządzanie finansami po obniżanie rachunków domowych.

Czy masz zbudowaną poduszkę finansową na wypadek nieoczekiwanych wydatków? A może wizja wymiany popsutej pralki lub niespodziewanej wizyty w warsztacie samochodowym spędza Ci sen z powiek? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, przygotowaliśmy dla Ciebie garść rad na temat metod budżetowania.
Przydadzą się one nawet wtedy, gdy Twój budżet miesięczny jest dopięty niemal na ostatni guzik. Mamy nadzieje, że dzięki naszym wskazówkom łatwiej zbudujesz oszczędności. Pamiętaj, najlepiej sprawdza się strategia małych kroków!

 

Jak budżetowanie pomaga zapanować nad wydatkami?

Mądre planowanie wydatków nie zawsze łatwo wdrożyć. Jak dopilnować, aby nie zabrakło pieniędzy na niespodziewane obciążenia finansowe? Według opracowanego przez Assay Group raportuAssay Index”, aż 44% z nas nie ma zgromadzonych żadnych oszczędności i przeznacza środki na konsumpcję bieżącą. Na szczęście istnieją sposoby na oszczędzanie pieniędzy, które można łatwo wprowadzić w życie. Poznaj garść rad na budżetowanie od zera.

 

1. Budżetowanie od zera z użyciem kart przedpłaconych

Sprawdzanie sposobów oszczędzania w gospodarstwie domowym należy rozpocząć od sporządzenia pełnej listy miesięcznych wydatków. Następnie wyznacz niewielką kwotę, którą przeznaczysz na drobne przyjemności i kup za nią kartę przedpłaconą, np. Neosurf. W ten sposób uzyskasz kartę z wydzielonym budżetem miesięcznym, która będzie służyć do robienia zakupów online i offline. Za wyznaczone pieniądze możesz kupować książki, odzież, akcesoria dla psiaka czy opłacać subskrypcję usługi rozrywkowej, bez której nie możesz się obejść.

 • Karta przedpłacona jako część budżetu miesięcznego

Pamiętaj, aby ująć swoją kartę na liście comiesięcznych wydatków. Niekwestionowanym atutem przedpłaconej karty kredytowej jest to, że możesz ją kupić i doładowywać online – dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz. Nasza rada: Karta przedpłacona może nie tylko służyć do wydawania pieniędzy, lecz również pomagać w ich oszczędzaniu. Jeśli na koniec miesiąca zostaną na niej jakieś pieniądze, w kolejnym uzupełnij saldo standardową kwotą, która jest ujęta w budżecie. W ten sposób na koniec roku na karcie może pojawić się przyjemna dla portfela suma, którą możesz przeznaczyć, np. na dodatkowe prezenty pod choinkę.

 • Karta przedpłacona a panowanie nad wydatkami

Dzięki karcie przedpłaconej będziesz mieć mniejszą pokusę wydawania ciężko zarobionych pieniędzy. Jeśli na zakupowym horyzoncie pojawi się coś, czego naprawdę potrzebujesz lub chcesz, a konto przedpłacone świeci pustkami, doładuj kartę w kolejnym miesiącu, a w międzyczasie zastanów się czy wciąż chcesz kupić dany produkt. Może się okazać, że była to chwilowa zachcianka.

 

2. Śledzenie wydatków i regularne oszczędzanie

Czy zdarza Ci się zerknąć pod koniec miesiąca na saldo rachunku bankowego i zachodzić w głowę, gdzie wyparowały wszystkie pieniądze? Niezawodnym sposobem na odkrycie tej tajemnicy jest gromadzenie paragonów za bieżące zakupy. Może się jednak zdarzyć, że mimo najlepszych chęci i ogromnego zapału, regularne śledzenie wydatków gdzieś nam umyka. W końcu impulsywne robienie zakupów i satysfakcja z budżetowania raczej nie idą ze sobą w parze. Wniosek z tego taki, że długofalowe zarządzanie pieniędzmi powinno być jak najprostsze. Zakup karty przedpłaconej i jej doładowywanie nie nastręczają żadnych trudności i może być ona wykorzystywana jako centrum zarządzania zakupowymi przyjemnościami.

 • Budżet miesięczny: Wykorzystanie aplikacji mobilnych

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest korzystanie z aplikacji do budżetowania. Istnieją darmowe apki umożliwiające łatwe wprowadzanie wydatków w oparciu o personalizowane kategorie. Dzięki szybkiemu wprowadzaniu i kategoryzowaniu informacji możesz trzymać rękę na budżetowym pulsie – w tym tekście znajdziesz listę przydatnych aplikacji, które możesz przetestować. Apki umożliwiają śledzenie wydatków i ustalanie ich limitów na takie rzeczy, jak zakupy, rachunki, subskrypcje czy paliwo. Część wolnych środków (jeśli takowymi dysponujesz) możesz wpłacić na kartę przedpłaconą, np. w formie kodu Neosurf, a następnie wykorzystywać je do zakupu gadżetów, upominków, czy wydając podczas wyprzedaży.

Kup karta Neosurf online ✓ Doładowanie od 20 zł do 500 zł ✓ Otrzymaj kod natychmiast pocztą elektroniczną ✓ Ponad 23 bezpiecznych metod płatności

 • Dowiedz się, gdzie uciekają Twoje pieniądze

Wśród sposobów na oszczędzanie pieniędzy zawsze pojawia się budżetowanie, jak się jednak za nie zabrać? Odpowiedzią są aplikacje do zarządzania finansami. Dzięki nim możesz śledzić polecenia zapłaty i wszelkie wydatki z danego miesiąca. Menedżer finansowy w klarowny sposób przedstawi, gdzie wydajesz pieniądze, a także przeanalizuje czy trzymasz swój budżet miesięczny w ryzach.
Dopiero wtedy tak naprawdę zaczyna się Twoje wyzwanie-oszczędzanie! Pamiętaj, Twoje oszczędności są na wyciągnięcie ręki – może to być zmiana dostawcy internetu na tańszego, obniżenie niewykorzystanego karnetu na siłownię czy rzadsze wypady z przyjaciółmi na miasto.

 

3. Obniżanie rachunków

W dobie rosnących cen za gaz czy energię elektryczną warto poświęcić kilka godzin na porównanie ofert dostawców i optymalizację wydatków. Według portalu Rachuneo, w 2021 r. PGNiG zmieniało cenę gazu aż trzykrotnie, a w samym październiku wzrosła ona o 7,4%. Wspomniana witryna udostępniła prostą w obsłudze porównywarkę cen gazu dla gospodarstw domowych i firm.

 • Oszczędzaj na bieżących umowach

Jeśli chcesz płacić niższe rachunki, możesz skorzystać z Rachuneo i sprawdzić, czy to możliwe. To samo tyczy się opłat za zużycie prądu, OC czy ubezpieczenia sprzętu. Pamiętaj, że nawet niepozorne 20 złotych oszczędności zyskanych miesięcznie na zmianie dostawcy usług przełoży się w skali roku na większą kwotę. Sporo oszczędności możesz znaleźć, np. zmieniając formę rozliczenia za telefon komórkowy – z abonamentu miesięcznego na prepaid. Przejdź do tekstu, dzięki któremu poskromisz swoje wydatki na komórkę.

 • Płać mniej za ubezpieczenie

Budżetowanie często wiąże się z pewną elastycznością, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z nowymi okolicznościami. Obecnie wiele osób pracuje zdalnie i mniej korzysta z samochodów. To idealna okazja, aby rozejrzeć się za atrakcyjniejszą ofertą OC, zwłaszcza, jeśli istotnym kryterium jest pokonywany rocznie dystans. Może się okazać, że cena obecnej polisy jest zbyt wysoka i jesteś w stanie znaleźć atrakcyjniejszą ofertę. Staraj się nie przedłużać automatycznie polisy, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest rozeznanie się w dostępnych możliwościach. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą doradcy ubezpieczeniowego. Wyszukiwanie niskich cen daje sporą satysfakcję!
Pamiętaj, aby rozpisać w arkuszu online lub zeszycie daty końca umów na konkretne usługi. Czasami zmiana danego usługodawcy, mimo poniesienia kary z powodu zerwania umowy, może i tak wyjść na plus – wystarczy, że usiądziesz i spokojnie wszystko przeliczysz.

 

4. Budżetowanie zakupów spożywczych

Zarządzanie domowym budżetem może pomóc w zmianie pewnych nawyków zakupowych, wśród których znajduje się przywiązanie do konkretnej marki. Pamiętaj, każdy z nas przepłaca za żywność, jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tutaj poszukać oszczędności. W sieciach dyskontowych możesz natknąć się na atrakcyjne promocje produktów, które zajmują zasłużone miejsce w Twojej lodówce. Staraj się również zwracać uwagę na bliźniacze artykuły innych firm – w ten sposób możesz osiągnąć złoty środek między jakością a ceną, kupując rzeczy codziennego użytku. Jeśli masz wątpliwości, zrób „ślepy test” smaku, a Twoje zmysły same Ci podpowiedzą, co wybrać!

 • Planuj posiłki z wyprzedzeniem i rób zakupy z głową

Planowanie tygodniowego jadłospisu, a nawet przygotowywanie posiłków w wolny dzień i mrożenie ich na zapas, pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Zamawianie jedzenia z dowozem odejdzie w niepamięć, gdy w ciągu kilku chwil będzie można zajadać się ciepłym, zdrowym i pysznym obiadem. Naucz się szukać okazji, kupując produkty, które szybko znikają z kuchennych półek, a na balkonie zorganizuj niewielki zielnik, który stanie się źródłem aromatycznych ziół i zdrowych warzyw.

 • Oszczędzanie pieniędzy podczas robienia zakupów spożywczych

Dobrym pomysłem na szukanie oszczędności może być testowanie produktów mniej znanych marek. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz wydać na wyjście do eleganckiej restauracji. Podczas codziennych zakupów możesz również używać karty przedpłaconej. Dzięki temu łatwo wyznaczysz miesięczny budżet na zakupy spożywcze i nie będziesz wydawać pieniędzy na kulinarne zachcianki, które puszczają do Ciebie oko podczas każdej wizyty w sklepie. Nie zapomnij przy tym korzystać z dedykowanych aplikacji umożliwiających wygodny i szybki podgląd bieżącego salda.

 

5. Oszczędzanie podczas zakupów w sieci

Czy udało Ci się zauważyć, że gdy porzucisz koszyk z produktem w sklepie internetowym, nagle zaczynają Ci się wyświetlać reklamy danego artykułu? Tak właśnie działają reklamy w sieci, a Ty jesteś ich obiektem zainteresowania. Jeśli planujesz zakupy online, lecz nie chcesz oglądać dziesiątek kreacji reklamowych, skorzystaj z trybu incognito.
Pamiętaj również, aby usunąć historię przeglądarki po opuszczeniu witryny sklepu. W ten sposób Twoje działania nie zostaną zapamiętane, a Ty – po namyśle i powrocie na stronę, która oferuje upragniony przedmiot – nie zobaczysz, że ceny nagle poszybowały w górę.

 • Nie daj się ponieść zakupowemu szaleństwu w dzień wypłaty

Hura, na Twoje konto wpłynęło wynagrodzenie, a wraz z nimi pojawiła się przemożna chęć wynagrodzenia sobie ostatnich dni. Jeśli trudno Ci powstrzymać pokusę natychmiastowego wydania pieniędzy, poczekaj 2 dni i zastanów się, na czym tak naprawdę Ci zależy. Kolejny raz Twoje finanse może uratować karta przedpłacona i mądre dysponowanie zgromadzonymi na niej środkami. W pierwszej kolejności opłać swoje miesięczne zobowiązania, przyjrzyj się zadłużeniu na kartach kredytowych i zajmij się planowaniem budżetu. Wolne środki, które nie trafią na rachunek oszczędnościowy lub nie zostaną zainwestowane, możesz wpłacić na kartę przedpłaconą i wydać wedle uznania.

 • Oszczędzanie na odzieży i sprzęcie RTV AGD

Szukasz wymarzonego swetra, zestawu kina domowego lub półki na kolekcję płyt? W pierwszej kolejności zapoznaj się z ofertą sklepów wysyłkowych, portali z odzieżą używaną lub outletów sieci handlowych. Może się okazać, że markowa sukienka z poprzedniego sezonu jest dostępna na Vinted, OLX lub Allegro. Warto również śledzić okazje pojawiające się w sklepie Amazon, który ma swoje oddziały w wielu krajach. Potrzebujesz bluzy, lecz chcesz ją najpierw zmierzyć? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do jednego z centrów outletowych Factory Outlet lub do starego, dobrego second handu, w którym czekają na Ciebie retro perły za grosze! Jeśli wyszukiwanie promocji jest Twoją pasją i chcesz upolować jak najwięcej okazji, nie tylko w sieci, z pewnością pokochasz aplikację Pepper i jej społeczność.

 • Sprawne budżetowanie i oszczędzanie pieniędzy

Zarządzanie pieniędzmi wychodzi najlepiej, gdy ponoszone wydatki są przypisywane do konkretnych kategorii. Choć zajmuje to nieco czasu, warto porównywać ceny, koszty bieżących zobowiązań i planować bieżący budżet. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy, a zaoszczędzone pieniądze będą dla Ciebie pracować niczym w szwajcarskim zegarku (a raczej w banku). Gromadzone zaskórniaki zapewnią Ci spokój w przypadku niespodziewanych wydatków, a poduszka finansowa przejmie na siebie ciężar utrzymania rodziny, jeśli na przykład postanowisz skierować swoją karierę zawodową na nowe tory. Regularne prowadzenie budżetu miesięcznego umożliwia utworzenie i osiągnięcie konkretnych celów finansowych bez większego wysiłku. Niech finansowa Moc będzie z Tobą!


Scenariusz

Kristina Kalpaklieva