< Blog

W jakim wieku – i dlaczego – dziecko powinno otrzymać telefon komórkowy?

Cyfrowe życie
W jakim wieku – i dlaczego – dziecko powinno otrzymać telefon komórkowy?
Cyfrowe życie

Kiedy inni rodzice decydują się udostępnić swoim dzieciom telefony komórkowe? W naszym tekście znajdziesz garść danych i wskazówek na ten temat.

Każdy rodzic chce zapewnić swoim dzieciom poczucie wolności i pomóc im odnaleźć się w gronie rówieśników. W obecnych czasach drogę ku tym celom najczęściej wyznacza technologia, na czele ze smartfonem. Zanim Twoje dziecko wyjmie z pudełka swój pierwszy telefon, warto rozważyć kilka kwestii. Znajdują się w wśród nich: czas spędzany na korzystaniu z urządzenia, bezpieczeństwo w sieci, a także zasady, które będą określać sposób korzystania ze sprzętu.

Najwięcej trudności przysparza jednak wyznaczenie umownej granicy wieku dziecka, po przekroczeniu której może ono sięgnąć po własny telefon. Jak określić moment, w którym dziecko powinno dostać komórkę? Poniżej znajdziesz podpowiedzi i wskazówki, dzięki którym podjęcie odpowiedniej decyzji stanie się prostsze.

Przyjrzyj się, jak do tematu podchodzą inni rodzice

Dzieci i komórka to twardy orzech do zgryzienia. Tak naprawdę nie istnieje jedna sztywna granica wieku, która określa czy nadszedł już właściwy moment, aby dziecko mogło korzystać ze swojego urządzenia. Wszystko zależy od kontekstu sytuacji i dojrzałości malucha. Fakt ten, choć oczywisty, niekoniecznie pomaga w dokonaniu wyboru.

Sprawdźmy więc, co robią inni rodzice.

Według opracowanego w 2020 r. raportu Common Sense Media na temat korzystania przez dzieci z mediów w USA, 5% dzieci poniżej 4 roku życia i 12% dzieci w wieku 5–8 lat posiada własne smartfony. Liczby te rosną wraz z wiekiem użytkowników – telefony posiada 36% 10-latków i 88% 17-latków. Największy wzrost użytkowników telefonów komórkowych można zaobserwować wśród dzieci w wieku 8–14 lat.

Dane nie kłamią i mogą okazać się niezwykle pomocne. Jeśli myśl o przyklejonym do ekranu telefonu 8-latku niespecjalnie napawa Cię optymizmem, pamiętaj, że inni rodzice mierzą się z podobnym problemem.

W takiej sytuacji warto pomyśleć nad tym, jak możemy określić, czy dziecko jest gotowe na posiadanie własnego urządzenia.

PL Infographic Child

W jaki sposób określić, czy dziecko może mieć własny telefon komórkowy?

Czasami zamiast kierować się wiekiem, warto wziąć pod uwagę dojrzałość. Dzięki poniższym pytaniom będziesz w stanie łatwiej określić, czy maluch jest już gotowy na swój pierwszy telefon. Zaczynajmy – czy Twoje dziecko…

  • Zwraca uwagę na to, gdzie pozostawia swoje rzeczy? Jeśli tak jest, istnieje większa szansa, że telefon nie zostanie zgubiony.

  • Wie, w jaki sposób należy dbać o komórkę (np. jak podłączyć ją do zasilania), czy będzie potrzebować Twojej pomocy?

  • Będzie w stanie dostosować się do zasad, które wyznaczysz w kontekście korzystania ze smartfona (np. prośba o niekorzystanie z urządzenia podczas spożywania posiłków)?

  • Posiada odpowiednio rozwinięte umiejętności komunikacyjne? Chodzi o zdolność wyrażania swoich myśli w formie werbalnej i pisemnej, a także rozumienie tematu rozmowy bez wykorzystywania mowy ciała. Ponadto dziecko powinno wiedzieć, które elementy rozmowy są kluczowe, aby nie zapełniać skrzynki bezładnymi wiadomościami głosowymi i tekstowymi.

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, być może nadszedł czas, aby malec mógł cieszyć się swoim pierwszym smartfonem. Jeśli wciąż masz wątpliwości czy umiejętności komunikacyjne dziecka są na właściwym poziomie, możesz wciąż pod uwagę jedną z alternatyw dla prawdziwego telefonu.

Czy nie lepiej, aby dziecko otrzymało swoją pierwszą komórkę później?

Wielu rodziców zwleka z udostępnieniem smartfona swojemu dziecku, kierując się przekonaniem, że może mieć on negatywny wpływ. Zbyt długi czas spędzany na korzystaniu z urządzenia, może zwiększać wśród dzieci i młodzieży ryzyko depresji, a także wystąpienia stanów lękowych czy innych problemów psychicznych. Im młodsze jest dziecko, które korzysta z telefonu, tym ciężej może mu przyjść odłożenie smartfona. To z kolej może utrudnić rodzicom identyfikację rosnącego problemu. Powyższe informacje mogą wpłynąć na przełożenie decyzji o podarowaniu dziecku telefonu.

Takie postanowienie niesie ze sobą kilka korzyści. Udostępnienie dziecku smartfona wiąże się z wieloma dodatkowymi decyzjami – rodzic musi ustanowić podstawowe zasady korzystania z urządzenia, wyjaśnić jak wygląda korzystanie z sieci, a także upewnić się, że maluch będzie się posługiwać telefonem odpowiedzialnie. Jeśli nie możesz poświęcić czasu na powyższe rzeczy, warto rozważyć poczekanie na odpowiedni moment.

Należy jednak podkreślić, że posiadanie telefonu komórkowego nie musi się wiązać ze spędzaniem godzin przed ekranem. Choć żyjemy w czasach smartfonów, w szufladach wielu domów wciąż można znaleźć stare dobre telefony z klapką i ich poprzedników. Kto wie, może przeżyją one swoją druga młodość?

Alternatywy dla smartfonów dla dzieci poniżej 8 roku życia

Dla dzieci, szczególnie tych młodszych, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się klasyczne telefony komórkowe. Umożliwiają one nie tylko nawiązanie kontaktu, lecz również dają poczucie niezależności, a przy tym nie przykuwają młodych użytkowników na długie godziny do gier i aplikacji rozrywkowych.

Jeśli takie rozwiązanie brzmi dla Ciebie interesująco, możesz rozważyć poniższe możliwości:

  • Pozbawiony wyświetlacza telefon alarmowy dla dzieci. Brak ekranu, i problem znika! Te nieskomplikowane urządzenia mogą być przyczepiane do plecaka lub odzieży. Pozwalają określić miejsce, w którym przebywa dziecko oraz umożliwiają maluchowi odbieranie i wykonywanie połączeń do rodziców. Możliwości tego typu telefonów są dość ograniczone.

  • Smartwache dla dzieci. Większość urządzeń typu wearable dla dzieci daje możliwość wykonywania połączeń i śledzenia przy pomocy modułu GPS. Niektóre z nich mają również wbudowane gry, które np. zajmą uwagę małego pasażera podczas podróży autem. Aby móc korzystać ze smartwatcha, wystarczy wyposażyć go w przedpłaconą kartę SIM, którą można doładować w mgnieniu oka.

Co dalej?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może już korzystać z własnego telefonu komórkowego lub smartfona, przygotuj je do tego. Pierwszym krokiem może być ustalenie zasad dotyczących korzystania z urządzenia i omówienie ich z młodym użytkownikiem.

Starsze dzieci i nastolatkowie z pewnością chętnie włączą się w proces wybierania spełniającego ich potrzeby planu komórkowego. Sprawdzanie dostępnych środków na dane, rozmowy lub wiadomości tekstowe będzie dla nich doskonałym wstępem do nauki zarządzania finansami.


Scenariusz

Kristina Kalpaklieva